polska: Uroczystości ku czci Bielskiej Ikony Bogurodzicy
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Uroczystości ku czci Bielskiej Ikony Bogurodzicy

12 czerwca 2024

Ulicami Bielska Podlaskiego po raz dziewiąty przeszła uroczysta procesja z Bielską Ikoną Bogurodzicy. Wydarzenie zgromadziło wielu wiernych. Tegoroczne uroczystości połączone zostały z setną rocznicą uzyskania samodzielności przez Cerkiew prawosławną w Polsce. Czerwcowe święto niebiańskiej opiekunki miasta wpisało się w harmonogram cerkiewnych i miejskich uroczystości.

W bieżącym roku prawosławni mieszkańcy Bielska Podlaskiego przeszli ulicami starego, królewskiego grodu nad rzeką Białą, do cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy, gdzie sprawowana była centralna św. Liturgia.

Świątecznym uroczystościom przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście arcybiskupa Abla, arcybiskupa Jakuba, arcybiskupa Grzegorza, biskupa Pawła, biskupa Andrzeja i biskupa Warsonofiusza. Ze słowem pouczenia po ewangelicznym czytaniu zwrócił się Jego Ekscelencja arcybiskup Abel, który podkreślił, że jesteśmy kontynuatorami uwielbienia Ikony Matki Bożej. Odnosząc się do słów Ewangelii, arcybiskup podkreślił szczególny fakt uzdrowienia niewidomego od urodzenia. Od tego człowieka powinniśmy uczyć się determinacji. Aktualnie jesteśmy apostołami i wojownikami Chrystusowymi. Powinniśmy być dumni z naszych przodków - wyliczał kaznodzieja.

Na zakończenie uroczystości do wszystkich zebranych zwrócił się metropolita Sawa. Hierarcha podkreślił, że prawosławie jest wszechogarniającą miłością. Wszystko nabiera szczególnego wymiaru i znaczenia w zmartwychwstałym Chrystusie. Obowiązkiem każdego wierzącego niech będzie kontynuowanie pięknej tradycji święta Bielskiej Ikony Bogurodzicy i bogatej tradycji uciekania się do pomocy i opieki Matki Bożej. Z okazji setnej rocznicy uzyskania autokefalii obecni hierarchowie otrzymali jubileuszowe panagie z wizerunkiem Matki Bożej w Bielskiej Ikonie. Bielscy proboszczowie otrzymali pamiątkowe medale.

ks. Jerzy Tokajuk
za: orthodox.pl
zdjęcia: Irena Łozowik
za: facebook.com/ParafiaPrawoslawnaNarodzeniaNmpWBielskuPodlaskim