polska: Święto parafialne w Zgorzelcu

Święto parafialne w Zgorzelcu

27 maja 2024

Jak co roku, 21 maja parafia prawosławna w Zgorzelcu czciła pamięć swych niebieskich patronów, świętych Konstantyna i Heleny.

W tym roku święto wypadające w trzecim tygodniu po Wielkanocy dla zgorzeleckiej wspólnoty było „małą Paschą”. Tym bardziej, że paschalne śpiewy były wyraźnym akcentem nabożeństwa.

Boska Liturgia sprawowana była przez miejscowego proboszcza ks. mitrata Marka Bonifatiuka, ks. mitrata Michała Hryhę - proboszcza w Jabloncu nad Nysą (Czechy), ks. ihumena Jerzego Omelianiuka - proboszcza w Buczynie, ks. Sawę Syczewskiego (metropolia Werii, Nausy i Kampanii - Grecja), ks. prot. Bazylego Sawczuka - proboszcza w Jeleniej Górze, ks. prot. Pavla Milko - proboszcza w Mělníku (Czechy), ks. Rostislava Evenko - wikariusza w Zittau i Görlitz (Rumuńska Cerkiew w Niemczech) i arcydiakona Dymitra Szylko ze Zgorzelca.

Homilię w języku polskim, a następnie greckim wygłosił ks. Sawa. Przybliżył zebranym postacie patronów zgorzeleckiej świątyni. Mówił o wielkości św. Konstantyna i jego matki cesarzowej Heleny, o ich oddaniu Kościołowi i ludziom.

Niewątpliwym atutem tegorocznego święta był śpiew cerkiewny niewielkiego chóru parafialnego pod kierownictwem Oresta Kuropki. Wzbogacony został on o bizantyjski śpiew w wykonaniu Marcina Abijskiego. Grecka melodyka przypomniała wszystkim, że Zgorzelec, a wcześniej przedwojenny Görlitz, od 108 lat jest związany z zamieszkującymi tu Grekami. Budowana cerkiew zaś nawiązuje do wzniesionej w 1914 roku cerkwi prawosławnej.

Uroku ciągle znajdującej się w budowie świątyni dodały pomalowane na biało betonowe ściany i wydrukowane na płótnie przez firmę „Trend” z Pieńska wielkoformatowe ikony.

Na Liturgii rozbrzmiewały słowa w różnych językach, co ukazywało różnorodność narodową prawosławia, jak i jego jedność jako całości. Szczególnie ważne jest to dla takich parafii jak Zgorzelec, gdzie obok siebie modlą się Polacy, Grecy, Ukraińcy, Bułgarzy, Rosjanie, Białorusini, Mołdawianie, Gruzini, Czesi, Niemcy i każdy, kto chce należeć do tej wspólnoty.

Do Świętej Eucharystii przystąpiły wszystkie dzieci uczestniczące w nabożeństwie i wielu dorosłych zebranych na liturgicznej agapie.

Uroczystości w cerkwi zakończyła doksologia, podczas której modlono się szczególnie o pomyślność naszej Cerkwi w Polsce, która w tym roku święci stulecie autokefalii – niezależności.

Wśród zaproszonych gości na uroczystościach nie zabrakło: Wicestarosty Powiatu Zgorzeleckiego Mirosława Fiedorowicza, Etatowego Członka Zarządu Starostwa Powiatowego Ireneusza Owsika, Zastępcy Burmistrza Zgorzelec Radosława Baranowskiego, Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Zgorzelcu Franciszka Wurszta, przedstawicieli służb mundurowych w osobach Komendant Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu ppłk SG Julii Mandeckiej, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Artura Czułajeweskiego i jego zastępcy str. kpt Grzegorza Fleszara.

Mimo dnia roboczego i trudności z dojazdem (większość z dróg prowadzących do miasta zostało zablokowanych) wielu z miejscowych parafian przybyło na uroczystości.

Po nabożeństwie na placu cerkiewnym parafianie przygotowali świąteczny poczęstunek. O strawę cielesną zadbał Nikos Rusketos, właściciel tawerny „Naoussa” w Zgorzelcu. O słodkości na stołach zadbały parafianki, przynosząc różnorakie smakołyki.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji święta należą się Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, Tomaszowi Jakubow - szefowi firmy „Trend” i Nikosowi Rusketosowi - Prezesowi Związku Greków w Polsce „DELTA” z siedzibą w Zgorzelcu.

ks. Marek Bonifatiuk