polska: Dostarczono Święty Ogień do Warszawy

Dostarczono Święty Ogień do Warszawy

04 maja 2024

Zwyczajem naszej lokalnej Cerkwi stało się coroczne dostarczenie św. Ognia z Jerozolimy do Warszawy w Wielką Sobotę. W bieżącym roku, w którym obchodzimy 100-lecie cerkiewnej samodzielności, po raz piętnasty do Cerkwi prawosławnej w Polsce przywieziono św. Ogień z bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Błogosławiony Ogień pojawia się w Wielką Sobotę w Grobie Zbawiciela. Obrzędowi światła przewodniczy prawosławny patriarchy Jerozolimy.

W sobotę, 4 maja 2024 roku, w godzinach wieczornych Błogosławiony Ogień został przekazany Jego Eminencji metropolicie Sawie przez biskupa hajnowskiego Pawła, który przewodniczył tegorocznej delegacji do Jerozolimy.

W uroczystości powitania św. Ognia uczestniczyli przedstawiciele diecezji i parafii prawosławnych w Polsce. W okolicznościowym przemówieniu Jego Eminencja wyraził radość z obecności św. Ognia w Polsce, będącego wielkim darem Bożym całemu światu, zwłaszcza naszej lokalnej Cerkwi. Metropolita Sawa podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przewiezienie św. Ognia do Polski.

Przed nabożeństwem paschalnym Błogosławiony Ogień zostanie uroczyście wniesiony do katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie i rozdany wiernym.

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski
zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi

za: orthodox.pl