polska: Spotkanie autorskie z Anetą Prymaką-Oniszk
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Spotkanie autorskie z Anetą Prymaką-Oniszk

08 kwietnia 2024

W środę, 27 marca 2024 roku, na zaproszenie o. Jarosława Jóźwika, proboszcza naszej parafii, gościliśmy Anetę Prymakę-Oniszk. Dziennikarkę i publicystkę. Spotkanie było poświęcone jej najnowszej książce zatytułowanej "Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia".

W długiej, ponad dwugodzinnej rozmowie, prowadzonej przez Piotra Białasa, Autorka przyznała, że książka powstała dzięki odwadze, którą dali jej mieszkańcy topileckiej parafii, opowiadając o tragicznych wydarzeniach które miały miejsce w Topilcu, Barszczewie, Baciutach, Zaczerlanach, Tołczach, Trypuciach, po zakończeniu II wojny światowej.

Sama książka jest efektem wieloletnich badań archiwalnych i rozmów z wieloma świadkami, a została oparta na kanwie zabójstwa dziadka Autorki w maju 1945 roku, dokonanego przez działaczy zbrojnego podziemia. Historia, o której przez dziesięciolecia bano się głośno mówić, była podobna do wielu innych brutalnych zabójstw, które w tamtym okresie zdarzyły się w wielu rodzinach prawosławnych Białorusinów na Białostocczyźnie.

Odpowiadając na pytania publiczności, Autorka powiedziała nam, że książka poruszyła wiele osób, które tłumnie przychodzą na spotkania autorskie w Warszawie, Poznaniu, na Śląsku, Podkarpaciu i w wielu innych miejscowościach. Ma to związek z tragicznymi wydarzeniami, które w latach 40. XX wieku miały miejsce nie tylko na Białostocczyźnie, ale również w innych regionach Polski.

Autorka wyraziła nadzieję, że książka, która nie jest skierowana przeciw komukolwiek, pozwoli na dialog z tymi wszystkimi którzy są zainteresowani tym mało znanym fragmentem naszej historii. Autorka wraz z ojcem proboszczem zachęciła uczestników spotkania do pogłębiania swojej wiedzy o bogatej, wielowiekowej historii naszej Cerkwi, z której możemy być tylko dumni. O. Jarosław zapowiedział również premierę kolejnej książki. Tym razem będzie to ilustrowana książka dla dzieci, którą Aneta Prymaka-Oniszk poświęciła Kodeksowi Supraskiemu. Na zakończenie każdy chętny otrzymał dedykację w swoim egzemplarzu książki. Po spotkaniu wspólnie udaliśmy się do naszej cerkwi, gdzie o. Jarosław odsłużył Panichidę za wszystkich, którzy zginęli za wiarę prawosławną.

Piotr Białas