polska: Pierwsza Liturgia Święta w tymczasowej cerkwi w Bielsku-Białej

Pierwsza Liturgia Święta w tymczasowej cerkwi w Bielsku-Białej

04 kwietnia 2024

W niedzielę, 31 marca 2024 roku, miała miejsce historyczna Liturgia Święta dla wiernych Parafii Prawosławnej w Bielsku-Białej.

Tego dnia o godz. 9:00 rozpoczęła się pierwsza Boska Liturgia w nowo wzniesionej cerkwi tymczasowej pw. Świętej Trójcy. Podczas trzydziestu dziewięciu dni od ułożenia na bloczkach fundamentowych pierwszych legarów cerkiew rosła w oczach i po trzydziestu dniach wspólnej pracy możliwe było odsłużenie pierwszego nabożeństwa. To niezwykle wzruszające wydarzenie dla całej diaspory prawosławnej na Podbeskidziu, która sześć lat od powołania Punktu Duszpasterskiego w Bielsku-Białej doczekała się swojej świątyni na działce parafialnej przy rogu ulic Jeżynowej i Rysiej.

Cerkiew rozebrana została na przełomie listopada i grudnia 2023 roku w Zaściankach k. Białegostoku, a następnie przewieziona i zmagazynowana. 22 lutego 2024 roku rozpoczęły się prace przy ułożeniu legarów, podwalin pod późniejszą podłogę, konstrukcji ścian oraz krokwi. Świątynia zwieńczona została kopułą oraz krzyżem ustawionym na dachu 27 marca. Wszystkie prace wykonywane były wspólnymi siłami miejscowych parafian, wolontariuszy – przyjaciół parafii mieszkających w Bielsku-Białej i okolicach, parafian z Parafii Prawosławnej pw. Świętego Wielkomęczennika Pantelejmona w Zaściankach, Bractwa Młodzieży Prawosławnej z Krakowa na czele z ks. dziekanem Jarosławem Antosiukiem, za co z całego serca proboszcz – ks. Michał Kuryło dziękuje.

Niedzielna Święta Liturgia rozpoczęła regularne życie liturgiczne na Podbeskidziu, gdzie do tej pory wierni spotykali raz w tygodniu – w soboty na Boskiej Liturgii w kościele Przenajświętszej Trójcy. Pomimo iż w cerkwi rozpoczęły się już stałe nabożeństwa, prac nadal jest bardzo dużo – zarówno na zewnątrz, jak i w środku świątyni - i będą one kontynuowane. Czeka nas ukończenie elewacji z zewnątrz, położenie wykładziny PCV na podłodze, montaż instalacji alarmowej oraz monitoringu, instalacji odgromowej, dokończenie parkingu przez nasypanie wierzchniej warstwy kamienia, ogrodzenie działki i wiele innych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pomocnikom i ofiarodawcom za wszelkie wsparcie tego wielkiego dzieła. To dzięki Wam w najbardziej wysuniętej na południe Polski parafii Diecezji Łódzko-Poznańskiej powstała tymczasowa cerkiew, która będzie służyła do momentu wybudowania cerkwi docelowej.

Pokornie zwracamy się z prośbą o wsparcie nas w dalszych wydatkach związanych z budową cerkwi w Bielsku-Białej.

Bank PEKAO nr rachunku: 66 1240 6449 1111 0011 2746 7819

za: diecezjalp.cerkiew.pl