publicystyka: 2 minuty z Ojcami: Walka z wadami
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

2 minuty z Ojcami: Walka z wadami

14 marca 2024

Walka o osiągnięcie cnoty i doskonałości wymaga wielu wysiłków, które nie zawsze potrafimy odpowiednio ukierunkować. Abba Serapion zachęca do obrania strategii skupienia się na początku na najgorszej z wad:
 
Na samym początku każdy z nas powinien zbadać, która wada najbardziej mu zagraża, aby później z całą stanowczością skierować przeciw niej oręż. Na tej jednej powinna skupiać się nasza troska i uwaga umysłu, bo to ją przede wszystkim trzeba zwalczać i śledzić. To przeciw niej należy zwrócić „ostrze” postów, westchnienia serca i częste „pociski” jęków. To przeciw niej mamy użyć trudów czuwania i medytacji, a w nieustannych modlitwach do Boga błagać Go wytrwale, aby raczył w nas ugasić ogień pokusy.

Nikt nie pokona bowiem żadnej wady, dopóki nie zrozumie, że własnym wysiłkiem i gorliwością nie może odnieść zwycięstwa. Nie znaczy to jednak, że człowiek nie musi, we dnie i w nocy, mozolić się i starać, aby się od niej uwolnić.

Kiedy już jednak spostrzeże, że udało mu się jej pozbyć, niech na nowo i z równą troskliwością przegląda zakamarki swego serca. Z pozostałych wad niech wybierze tę, którą uzna za najbardziej groźną i powtórnie niech przeciw niej zwróci wszelką broń swego ducha. W taki sposób, pokonując zawsze najsilniejszą wadę, łatwo i prędko zwycięży pozostałe, gdyż jego duch będzie się wzmacniał nowymi tryumfami a siła wrogów będzie malała, powodując szybki koniec tych zmagań.

[…]

Nie bójmy się też, że koncentrując się na zwalczaniu jednej wady i poświęcając mniej uwagi innymi pokusom, możemy nagle ponieść jakąś niespodziewaną porażkę. Z pewnością tak się nie stanie. Ten bowiem, kto troszczy się o oczyszczenie serca i uzbrojony wszystkimi siłami swego umysłu stanie do walki przeciw jednemu grzechowi, miałby nie mieć w nienawiści również pozostałych? Czyż nie zachowa wobec reszty podobnej ostrożności? Nie byłby, zresztą, godny zwycięstwa, kto pragnąc uwolnić się od jednej wady, dogadzałby pozostałym.

Fragment pochodzi z książki: Jan Kasjan, Rozmowy z Ojcami. Tom 1, Rozmowy I-X, przek. i oprac. ks. Arkadiusz Nocoń, Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, Kraków 2007, s. 224-225.
Wstęp i wybór tekstu: Jakub Oniszczuk