Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej

Ksenia Andrejuk, 13 września 2016

W dniach 1-4 września 2016 r. w Bukareszcie odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej, którego motto brzmiało „Jezus Chrystus – radość życia”. Naszą Cerkiew reprezentowało osiem osób z czterech diecezji oraz jeden duchowny.

W uroczystościach wzięła udział młodzież z Patriarchatów: Konstantynopolitańskiego, Aleksandryjskiego, Antiocheńskiego, Jerozolimskiego, Serbskiego, Rumuńskiego, Bułgarskiego, Gruzińskiego oraz Cerkwi Autokefalicznych Cypru, Grecji, Polski i Albanii. Najliczniejszą grupę stanowiła młodzież z rumuńskich diecezji oraz diaspor z całego świata, m.in. z Nowej Zelandii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

Uroczystości zaczęły się od wspólnej modlitwy i odśpiewania hymnu Rumunii oraz hymnu spotkania. Następnie osoby reprezentujące poszczególne Cerkwie, jak i diecezje wniosły flagi narodowe i regionalne na scenę. Uroczystości inauguracyjne zakończył krótki koncert, podczas którego młodzież miała okazję do wspólnej zabawy.

W ciągu kolejnych dwóch dni odbyły się zajęcia integracyjne, a także dyskusje w grupach tematycznych: „Miejsce, rola i znaczenie młodzieży w Cerkwi” oraz „Potrzeby młodzieży i odpowiedź Cerkwi – odpowiednia/nieodpowiednia komunikacja”. Była to niesamowita okazja do wymiany poglądów i doświadczeń między osobami z różnych części świata. Kolejnym punktem programu było poznawanie stolicy Rumunii. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Wsi Rumuńskiej czy Starego Miasta.

Piątkowy wieczór zakończony był konferencją na temat motta spotkania. Zgromadzona młodzież i duchowni wysłuchali przemówienia diakona Sorina Mihalache oraz Liany Stanciu Georgescu. Następnie uczestnicy mieli możliwość zadania nurtujących pytań. Po konferencji miała miejsce procesja spod Centrum Konferencyjnego Sala Palatului przez centrum miasta na Wzgórze Metropolitalne.

Sobotni wieczór zakończony był koncertem, zorganizowanym specjalnie na rzecz spotkania. Młodzież wysłuchała piosenek rumuńskich zespołów, takich jak Smiley, Bare Geatis czy Elena Gheorghe, oraz miała możliwość dalszej integracji i wspólnej zabawy.

Kulminacyjnym punktem spotkania była Święta Liturgia, której przewodniczył Jego Świętobliwość Patriarcha Daniel. Święta Liturgia odprawiona była na ołtarzu polowym przed Katedrą Narodową, która jest jeszcze w trakcie budowy.

Spotkanie było wspaniałą okazją do zaprzyjaźnienia się młodych ludzi z różnych stron świata, wymiany poglądów dotyczących problemów związanych z młodzieżą, poznania kultury poszczególnych państw, a przede wszystkim kultury Rumunii.

Fot: Jakub Marczuk