polska: Świecenia diakońskie w dniu święta diecezji warszawsko-bielskiej

Świecenia diakońskie w dniu święta diecezji warszawsko-bielskiej

ks. Marek Wasilewski, diakon Łukasz Ignatowicz, 13 września 2016

10 września Cerkiew prawosławna modlitewnie wspomina św. Hioba Poczajowskiego. Jest on patronem diecezji warszawsko-bielskiej. Tegoroczne główne uroczystości odbyły się w świątyni pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi.

W sobotni, słoneczny poranek sprawowana była uroczysta Boska Liturgia, której przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce Jego Eminencja Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście kilkunastu kapłanów i sześciu diakonów. Podczas nabożeństwa śpiewał Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiego pod dyrekcją ks. protodiakona Marka Maciuki. W Świętej Liturgii modlitewnie uczestniczyli duchowni, psalmiści, zaproszeni goście i liczni wierni. Po przeczytaniu fragmentu ze Świętej Ewangelii kazanie wygłosił wikariusz parafii w Kleszczelach ks. prot. Paweł Nikitiuk. W swoim słowie kaznodzieja przedstawił żywot św. Hioba, który jako obrońca Świętego Prawosławia jest przykładem dla obecnie żyjących, zarówno duchownych jak i świeckich. Podczas Boskiej Liturgii Jego Eminencja Metropolita Sawa udzielił święceń diakońskich lektorowi Adamowi Magrukowi.

Ks. diakon Adam Magruk urodził się 1 czerwca 1986 r. w Białymstoku. Od dzieciństwa związany był z białostocką cerkwią katedralną pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, w której przysługiwał przez wiele lat. Po ukończeniu szkoły średniej w 2005 r. wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 2006 r. z rąk Jego Eminencji Metropolity Sawy przyjął święcenia lektorskie. W 2008 r. ukończył edukację w Seminarium, otrzymując tytuł licencjata teologii za pracę na temat: „Choćbym mówił językami ludzkimi i anielskimi a miłości bym nie miał… (1 Kor 13,1). Duchowy aspekt chrześcijańskiej cnoty miłości”. W latach 2008-2013 z błogosławieństwa Metropolity Sawy kontynuował studia na Wydziale Teologii Narodowego Uniwersytetu „Kapodistrako” w Atenach. W 2014 r. ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, otrzymując tytuł magistra teologii, broniąc pracę pt. „Liturgiczno-teologiczna analiza święta Przemienienia Pańskiego”. Obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 28 sierpnia 2016 r. wstąpił w związek małżeński z Dorotą Karpiuk. W latach poprzedzających święcenia pracował jako nauczyciel religii prawosławnej w białostockich szkołach. Dodatkowo w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie prowadził spotkania o tematyce teologicznej dla studenckiej społeczności miasta stołecznego.

Uroczystości Święta Diecezjalnego zwieńczyła procesja wokół świątyni z czytaniem św. Ewangelii. Na zakończenie ze słowami pouczenia zwrócił się Jego Eminencja Metropolita Sawa. Przedstawił on świętego Hioba Poczajowskiego jako przykład gorliwej wiary, który całe swoje życie poświęcił Bogu. Święty, który żył w ciężkich czasach dla Prawosławia, wiernie podążał po śladach Jezusa Chrystusa. Metropolita zauważył, że tylko człowiek który postępuje zgodnie z nauką Cerkwi, znajdzie rozwiązanie problemów jakie napotyka w codziennym życiu. Zachęcił on zebranych w cerkwi duchownych i świeckich do gorliwego głoszenie Słowa Bożego, nie tylko w świątyniach, ale również w każdym możliwym miejscu, gdzie przebywamy. Pomocą w tym będzie wstawiennictwo św. Hioba Poczajowskiego.

Kończąc swoje Arcypasterskie słowo Metropolita podziękował za wspólną modlitwę, jednoczącą duchownych i świeckich pracowników Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Pozdrowił uczestniczących w nabożeństwie, w szczególności nowowyświęconego diakona, władze świeckie, duchowieństwo i wiernych, przywołując na wszystkich zebranych Boże Błogosławieństwo.

za: orthodox.pl