polska: Warsztaty pisania ikon w parafii prawosławnej w Gródku
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Warsztaty pisania ikon w parafii prawosławnej w Gródku

05 lutego 2024

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Białostocko - Gdańskiego Jakuba, w dniach 29.01. – 2.02.2024 r. odbyła się kolejna edycja warsztatów ikonograficznych w świetlicy parafii prawosławnej w Gródku. Warsztaty pisania ikon prowadzone były przez panią Annę Paprocką – absolwentkę Policealnego Studium Ikonografinczego w Bielsku Podlaskim, a duchową opiekę nad przedsięwzięciem sprawował wikariusz parafii – ks. Dariusz Sulima. Organizatorem warsztatów była parafia prawosławna w Gródku przy wsparciu finansowym Gminy Gródek oraz Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Gródku.

Celem zimowych warsztatów ikonograficznych było zapoznanie uczestników z trudną sztuką pisania ikon. Podczas warsztatów uczestnicy posługiwali się techniką pisania ikon wykorzystując temperę jajeczną na bazie naturalnych składników, w której farba jest skomponowana z naturalnych barwników ze spoiwem z żółtek jaj kurzych i białego wytrawnego wina. Uczestniczy warsztatów skupili się na dwóch ikonach: Jezusa Chrystusa oraz św. Męczennika Gabriela – patrona dzieci i młodzieży.

W niedzielę, 4 lutego, po Boskiej Liturgii ikony dzieci i młodzieży zostały poświęcone przez Jego Ekscelencję biskupa supraskiego Andrzeja. Władyka wspomniał, ze ikona przenosi nas w rzeczywistość duchową, jest oknem na niebo, czyli otwiera nas na tajemnicę Boga wyrażoną za pomocą kolorów i linii, a z drugiej strony wpuszcza światło niebieskie, czyli staje się pewnym pośrednikiem łaski. Ikona urzeczywistnia obecność przedstawionych Postaci Świętych, a tym samym samego Boga.

Proboszcz parafii ks. mitrat Mikołaj Ostapczuk podziękował Władyce za poświęcenie ikon, wszystkim uczestnikom za trud pisania ikon, instruktorom za przekazaną wiedzę oraz władzom gminy za pomoc finansową. Warsztaty zostały dofinansowane z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych w Gródku. Na uroczystościach poświęcenia ikon był również obecny wójt gminy Gródek p. Wiesław Kulesza.

Po nabożeństwie rodzice, dzieci i młodzież wybrali się na ognisko do „Agroturystki Zacisze Markowszczyzna Swojskie Jadło”, gdzie państwo Barbara i Wieczysław Markowscy przygotowali dla wszystkich pyszne smakołyki oraz kuligową atrakcję.

Tekst: ks. Dariusz Sulima
Foto: autor, Olga Kochanowicz, Julita Puchalska