polska: Głogów: uroczystości ku czci św. Maksyma Gorlickiego
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Głogów: uroczystości ku czci św. Maksyma Gorlickiego

Daniel Gałczyk, 12 września 2016

W dniach 05-06 września br. w Głogowie uroczyście obchodzono dzień pamięci św. Męczennika Maksyma Gorlickiego, który jest patronem tamtejszej świątyni.

Obchody parafialnego święta zapoczątkowało nabożeństwo całonocnego czuwania celebrowane przez ks. Sławomira Kondratiuka – proboszcza parafii.

W dniu święta, 6 września, o godz. 9.00 miało miejsce małe poświęcenie wody, a następnie o godz. 10.00 rozpoczęła się Boska Liturgia celebrowana przez licznie zgromadzone duchowieństwo diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Wśród zgromadzonych duchownych obecni byli: ks. mitrat Sławomir Kondratiuk, ks. mitrat Michał Szlaga, proboszcz parafii w Malczycach, ks. mitrat Igor Popowicz, proboszcz parafii w Przemkowie i Lesznie Górnym, ks. mitrat Dariusz Ciołka, proboszcz parafii w Kożuchowie i Lipinach, ks. prot. Jerzy Malisz, proboszcz parafii w Zimnej Wodzie i Michałowie, ks. prot. Lubomir Worhacz, proboszcz parafii w Legnicy, ks. prot. Sławomir Sorokanycz, proboszcz parafii w Studzionkach, ks. prot. Michał Kowal, proboszcz parafii w Słubicach i Torzymiu, ks. prot. Marek Bonifatiuk, proboszcz parafii w Zgorzelcu, ks. prot. Bogdan Repeła, proboszcz parafii w Lubinie, ks. Mariusz Kiślak, proboszcz parafii w Wałbrzychu, ks. Jarosław Szmajda, proboszcz parafii w Gorzowie Wielkopolskim, ks. Igor Habura, proboszcz parafii w Samborzu oraz ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz, protodiakon w katedrze arcybiskupiej we Wrocławiu, ks. diakon Dariusz Makuch, diakon w parafii w Malczycach, ks. diakon Tomasz Mędrycki, diakon w parafii w Jeleniej Górze i Cieplicach.

Podczas Boskiej Liturgii słowo do zgromadzonych wiernych skierował ks. Michał Szlaga, wskazując na świadomość wyboru św. Maksyma i Jego upór i konsekwencję w obronie Prawosławia, co jako dzieci Cerkwi wierni powinni naśladować. Po nabożeństwie zebrani wzięli udział w uroczystej procesji wokół cerkwi (krestnyj chod), w trakcie której odczytano cztery fragmenty Ewangelii.
Święto parafialne zakończył wspólny uroczysty obiad zorganizowany na placu cerkiewnym dla wszystkich przybyłych na święto osób.

Na zakończenie proboszcz parafii podziękował wszystkim zebranym: - Chcieliśmy w tym miejscu ze szczerego serca podziękować wszystkim, którzy znaleźli czas na podzielenie się z nami świąteczną radością w dzień pamięci Św. Maksyma. Wyrażamy także głęboką nadzieję na to, iż w przyszłości również będziemy mieli ten zaszczyt przyjmować co najmniej tak licznie przybyłych Dostojnych Gości na nasze święto. Ciekawostką jest, że nasza mała cerkiewka jest pierwszą w świecie świątynią, konsekrowaną w 2007 roku, ku czci św. Męczennika Maksyma Gorlickiego.