polska: Koncerty kolęd w Sandomierzu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.

Koncerty kolęd w Sandomierzu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.

24 stycznia 2024

W miniony weekend, 20-21.01.2024r. w Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Sandomierzu rozbrzmiały koncerty kolęd. Dzięki staraniom proboszcza sandomierskiej parafii, były to już kolejne edycje Koncertu Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w tych miastach. W wydarzeniach zaprezentowały się trzy chóry: Chór dziecięco – młodzieżowy Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku, Chór Politechniki Białostockiej Polifonia i Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma.

W parafii rzymsko – katolickiej pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu na osiedlu Przywiśle, miał miejsce III Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia. W Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli odbył się VII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia. Kulminacyjnym koncertem był X Jubileuszowy Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Wykonawcy zaprezentowali kolędy w języku białoruskim, serbskim, ukraińskim, rumuńskim i polskim, przybliżając licznie zgromadzonym słuchaczom piękno śpiewu cerkiewnego i tradycji kolędniczej. Publiczność mogła posłuchać zarówno dziecięcych wykonań najmłodszych, jak i profesjonalnych śpiewów starszych chórzystów.

Koncert w Muzeum Zamkowym zakończył się kolędą Niebo i Ziemla, wykonaną wspólnie przez występujące chóry i zgromadzoną publiczność. Proboszcz sandomierskiej parafii prawosławnej, ks. prot. Marcin Chyl, wręczył dyrygentom okolicznościowe grawertony, przygotowane z okazji jubileuszowej edycji koncertu. Wydarzenia zorganizowano, celebrując 100-lecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.Foto:
Piotr Welanyk – Tygodnik Nadwiślański
Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli
Wiktor Taszłow – Radio Kielce