polska: Wizyta bractwa Trzech Świętych Hierarchów w Ciechanowcu

Wizyta bractwa Trzech Świętych Hierarchów w Ciechanowcu

Sławomir Nazaruk, 22 stycznia 2024

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego zorganizowało w dniu 21 stycznia br. wyjazd do cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w Ciechanowcu. Była to już czwarta wizyta bratczyków w tej niewielkiej wspólnocie parafialnej w zimowym, świątecznym okresie Bożego Narodzenia i Chrztu Pańskiego. Wśród uczestników były osoby z Białegostoku, Bielska Podlaskiego oraz parafii w Topolanach.

Droga do celu trwała dwie godziny i pomimo niesprzyjających (szczególnie na odcinku Brańsk-Ciechanowiec) zimowych warunków minęła spokojnie, w modlitewno-śpiewającej atmosferze. A za oknem płynęły piękne śnieżnobiałe krajobrazy.

Głównym punktem wizyty w Ciechanowcu było uczestnictwo w Świętej Liturgii, którą sprawował proboszcz parafii ojciec Michał Androsiuk. Część uczestników wyjazdu zasiliła miejscowy chór oraz przystąpiła do Sakramentu Eucharystii. Po Liturgii został odsłużony molebien dziękczynny. Po nabożeństwie ojciec Michał podziękował Bractwu za kolejny przyjazd oraz wsparcie miejscowej wspólnoty.

Następnie uczestnicy udali się do Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka, gdzie dzięki staraniom ojca Michała Androsiuka oraz życzliwości Dyrekcji Muzeum mogli posilić się w pięknej reprezentacyjnej sali. Po zaśpiewaniu w podziękowaniu za życzliwość po raz kolejny Dyrekcji i Pracownikom Muzem kolędy "Nowa radost' stała", "Mnohaja lieta" i "100 lat" i pożegnaniu z Ojcem Michałem Androsiukiem i Matuszką przyszedł czas na drogę powrotną.

Minęła ona spokojnie i szybko z nadzieją, iż w okresie wiosenno-letnim po raz kolejny odwiedzimy piękną cerkiew w Ciechanowcu.

zdjęcia, autor Elżbieta Puczkielewicz