polska: Święto Chrztu Pańskiego w Siemiatyczach

Święto Chrztu Pańskiego w Siemiatyczach

21 stycznia 2024

W dniu święta Chrztu Pańskiego w siemiatyckiej cerkwi świętych apostołów Piotra i Pawła uroczystej św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz. Hierarsze asystowało miejscowe duchowieństwo. Po przeczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, biskup Warsonofiusz wygłosił homilię, w której przybliżył sens święta i jego znaczenie dla współczesnego człowieka.

Pod koniec św. Liturgii, Jego Ekscelencja, duchowieństwo i wierni udali się procesyjnie nad zalew miejski w Siemiatyczach, aby wspólnie z duchowieństwem i wiernymi siemiatyckiej parafii Zmartwychwstania Pańskiego poświęcić wodę.

Po obrzędzie „Wielkiej Agiasmy” hierarcha złożył wszystkim zebranym nad siemiatyckim zalewem życzenia z okazji święta Teofanii, życząc obfitych Łask Bożych i wszelkiego dobra. Biskup Warsonofiusz podziękował funkcjonariuszom Komend Powiatowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach za zabezpieczenie świątecznych uroczystości, Siemiatyckiemu Ośrodkowi Kultury za nagłośnienie i radzie parafialnej za przygotowanie miejsca do poświęcenia wody.

Od blisko trzydziestu lat prawosławni z obydwu siemiatyckich parafii wspólnie uczestniczą w obrzędzie Wielkiego Poświęcenia Wody, dając tym samym świadectwo wspólnej tożsamości i jedności na nadbużańskich terenach.

zdjęcia: Anna Charłak, Piotr Sterlingow

za: orthodox.pl