polska: Spotkanie Świąteczne Bractwa Trzech Świętych Hierarchów
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Spotkanie Świąteczne Bractwa Trzech Świętych Hierarchów

Sławomir Nazaruk, 14 stycznia 2024

W dniu 10 stycznia w Centrum Kultury Prawoslawnej w Białymstoku odbyło się zorganizowane przez Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego spotkanie świąteczne z okazji Rożdżestwa Christowa - Narodzenia Pana i Zabawiciela naszego Jezusa Chrystusa. W spotkaniu wzięło udzial ponad 80 osób - Bratczyków, Sympatyków oraz osób samotnych, sędziwych. Przybyli także cudzoziemcy przebywający w Białymstoku, były to przede wszystkim matki z dziećmi z Ukrainy, lecz także z Białorusi i Kazachstanu. Osoby te są też aktywnymi uczestnikami życia parafii prawoslawnych w Białymstoku, między innymi św. Mikołaja, św. Ducha, Zmartwychwstania Pańskiego, św. Jerzego, Wszystkich Świętych.

Podczas spotkania miało miejsce wspólne śpiewanie kolęd, słowo członków Zarządu Bractwa o istocie święta Narodzenia Jezusa Chrystusa i o pielgrzymkach do Ławry Poczajowskiej na Ukrainie, jednego z najbardziej znaczących monasterów słowiańskiego prawosławia. Było też słodkie "co nieco".

Uczestników świątecznego spotkania odwiedzili kolędnicy z gwiazdą - dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Białymstoku pod opieką katechetki Heleny Dobosz. Ich występ bardzo podobał się zgromadzonym osobom i uświetnił spotkanie. Występ dzieci zainspirował uczestników spotkania - przede wszystkim osoby z Ukrainy, ale też i z Białorusi - do zaśpiewania kolęd z krajów i regionów swego pochodzenia.

Wszyskie dzieci uczestniczące w spotkaniu - zarówno kolędnicy, jak też pochodzące z zagranicy - dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Prawoslawnego Ośrodka Miłosierdzia "Eleos" i Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku otrzymały paczki ze słodyczami i upominkami.

Spotkanie przebiegało w ciepłej, świątecznej atmosferze i pokazało, jak bardzo potrzebne są takie integracyjne przedsięwzięcia. Zakończyło się (i rozpoczęło) modlitewnie, wspólnym śpiewaniem troparionu i kondakionu Święta Narodzenia Jezusa Chrystusa.

Fotografie: Adam Danilczuk i  Adam Zacharczuk