polska: Intronizacja Jego Ekscelencji biskupa Paisjusza
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Intronizacja Jego Ekscelencji biskupa Paisjusza

ks. Andrzej Grycz, 08 września 2016

W dniu pamięci św. Maksyma Gorlickiego miała miejsce intronizacja biskupa Paisjusza na ordynariusza diecezji przemysko-gorlickiej. Uroczystości zgromadziły rzesze hierarchów i wiernych.

W wigilię dnia pamięci św. Maksyma (Sandowicza), 5 września, do Gorlic przybyli dostojni goście w osobach: arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla, arcybiskupa włodzimierza wołyńskiego i kowla Włodzimierza, biskupa siemiatyckiego Jerzego, ordynariusza wojskowego oraz biskupa lwowskiego i galickiego Filareta z Ukrainy, którzy wraz z biskupem przemyskim i gorlickim Paisjuszem celebrowali nabożeństwo całonocnego czuwania w gorlickiej cerkwi. To właśnie w tej cerkwi, po prawej stronie od ołtarza, spoczywają relikwie św. Maksyma. W trakcie nabożeństwa śpiewał męski chór diecezjalnego ośrodka kultury w Gorlicach – „Kliros” pod kierownictwem lektora Jarosława Grycza.

Na gorlickie uroczystości przybyli także archimandryci Dosyteusz i Atanasije z Serbii, duchowni z Ukrainy oraz archimandryci Atanazy z Jabłecznej i Tymoteusz z Sak. Wraz z wiernymi przybyli proboszczowie z Krakowa i Gdańska oraz przedstawiciele duchowieństwa Warszawy i diecezji lubelsko-chełmskiej. Po zakończeniu nabożeństwa zaproszonych gości kolacją podjął Starosta Powiatu gorlickiego Karol Górski.

W dzień święta o godz. 6.00 rozpoczęła się pierwsza Święta Liturgia, której przewodniczył ihumen Pafnucy (Jakimiuk) a asystowało mu duchowieństwo dekanatu nowosądeckiego. W cerkwi modliło się kilkudziesięciu wiernych. O godzinie 8.30 pod przewodnictwem archimandryty Tymoteusza odsłużono akatyst przed relikwiami św. Maksyma.

O godzinie 9.45 dzieci, starosta cerkiewny i proboszcz gorlickiej katedry ks. prot. Roman Dubec przywitali hierarchów i poprosili o szczególną modlitwę do św. Maksyma.

Świętej Liturgii przewodniczył arcybiskup Abel. Podczas śpiewu troparionu „Na Horu Syon wzydy błahowistwuja…” biskup Paisjusz został wprowadzony przez arcybiskupa Abla i biskupa Jerzego na tzw. Górne Miejsce (Hornieje Misto) i przy trzykrotnym wygłoszeniu i śpiewie „Axios – Dostoin – Godzien” posadowiony na tronie Biskupa Ordynariusza. Następnie udzielił on błogosławieństwa po raz pierwszy jako zwierzchnik diecezji przemysko-gorlickiej. Tuż przed Eucharystią odczytano orędzie biskupa Paisjusza z okazji 90-lecia powrotu Łemków do Prawosławia.

Na uroczystości ku czci św. Maksyma i z okazji ingresu biskupa Paisjusza oprócz kilkuset wiernych naszej Cerkwi przybyli następujący goście: biskup diecezji rzeszowkiej Kościoła rzymskokatolickiego Edward Białogłowski, duchowieństwo Kościołów rzymsko- i polskokatolickiego, parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody i marszałka Województwa podkarpackiego, starosty powiatu gorlickiego, burmistrzowie Gorlic i Biecza, wójtowie gmin: Gorlice, Uście Gorlickie i Sękowa. Ponadto pojawili się przedstawiciele służb mundurowych – policji z Gorlic i służby więziennej z Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa i Jasła, Lasów Państwowych w osobie Nadleśniczego Nadleśnictwa Gorlice, przedstawiciele mniejszości łemkowskiej w osobie dr Mirosławy Kopystiańskiej z Krakowa i ukraińskiej w osobie dra Grzegorza Kuprianowicza z Lublina, nie zabrakło także Mistrza Sztuki Ludwisarskiej, Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego z Taciszewa.

Po zakończeniu Liturgii i uroczystej procesji wraz z relikwiami św. Maksyma wokół gorlickiej cerkwi, arcybiskup Abel odczytał pozdrowienia skierowane na ręce biskupa Paisjusza od zwierzchnika naszej Cerkwi, Wielce Błogosławionego Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy, który osobiście nie mógł w tym dniu przybyć do Gorlic. W swym pozdrowieniu Jego Eminencja zwrócił się do nowego Ordynariusza ze słowami: Obejmujesz Katedrę Ordynariusza z roku Jubileuszu 90-lecia powrotu Łemków do Prawosławia… Wstępujesz na Katedrę przed Relikwiami św. Maksyma… chroń w swym sercu słowa Świętego – Niech żyje Święte Prawosławie! – które ma na tej ziemi nie tylko żyć, ale i rozwijać się! W Cerkwi wszystko ma swój czas i miejsce… Bądź wszystkim dla wszystkich… chroń piękną tradycję naszej Cerkwi Podkarpacia i prowadź powierzoną Ci owczarnię ku Zbawieniu... .

Pozdrawiając władykę w imieniu własnym arcybiskup Abel wręczył mu krzyż i panagiję z wyobrażeniem Chełmskiej Ikony Matki Bożej. Ciepłe słowa pozdrowień z objęciem katedry popłynęły z ust wszystkich zgromadzonych hierarchów. Następnie pozdrowienia na ręce ordynariusza w imieniu diecezji rzeszowskiej Kościoła rzymskokatolickiego skierował biskup Edward Białogłowski. Głos zabrali także parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej, władz samorządowych, służb mundurowych i mniejszości narodowych przy MSWiA: łemkowskiej i ukraińskiej. Listy gratulacyjne w dniu uroczystej intronizacji biskupa Paisjusza skierowali także Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Przemyśl i Burmistrz Krynicy Zdrój. Miejscowi samorządowcy w osobach zastępcy Starosty Powiatu Jerzego Nalepki i Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli wręczyli władyce Ewangeliarz Liturgiczny z prośbą głoszenia Słowa Prawdy Chrystusowej Ewangelii i rozsławiania dobrego imienia miasta Gorlice, które od tej chwili staje się stolicą diecezji. Następnie władykę pozdrowili: przedstawiciel Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce jak i Bractwa Diecezji Przemysko-Gorlickiej, wierni i sympatycy naszej Cerkwi.

Męczeństwo Twoje, Ojcze Maksymie, oświeciło i przebudziło naród nasz do wiary prawosławnej. Wskazałeś drogę umocnienia prawdziwej wiary Chrystusowej, życie swoje młode oddając Chrystusowi Bogu, zniosłeś cierpienia uwięzienia, i kulom oddając ciało swoje, Święte Prawosławie wychwalając, wstawiłeś się za ziemię naszą przed Chrystusem Bogiem i Przenajświętszą Bogarodzicą. (kondakion Świętego).

Fot. Archiwum „Elpis” – Andrzej Zawidniak

za: orthodox.pl