polska: Wernisaż wystawy i prezentacja albumu "Kolory Prawosławia. Grecja"

Wernisaż wystawy i prezentacja albumu "Kolory Prawosławia. Grecja"

Aleksander Wasyluk, 04 stycznia 2024

W środowy wieczór do Centrum Kultury Prawosławnej przybyło ok. 200 osób, na które czekało sporo atrakcji. Zgromadzonych gości przywitali organizatorzy wydarzenia Jarosław Charkiewicz i Aleksander Wasyluk. Jako pierwsza zabrała głos Pani Ambasador Grecji w Polsce Niki Kamba, która ze względu na chorobę łączyła się online. W swoich słowach podziękowała organizatorom wspaniałego projektu, cieszyła się, że Ambasada może w nim uczestniczyć i zobowiązała się do pomocy w pokazywaniu wystawy w innych częściach Polski.

Na koniec podkreśliła, że nawet ona, oglądając album, nabrała ochoty, by odwiedzić miejsca, w których jeszcze nie była w Grecji i zaprosiła uczestników spotkania do wizyty w Grecji i poznawania jej piękna.

Wystawę otworzył również Bp Supraski Andrzej, który uczestniczył w tym projekcie od samego początku. Władyka skończył studia w Grecji i dzięki licznym kontaktom wspierał projekt swoją osobą.

Historię i stan obecny prawosławia przybliżył ks. Sawa Syczewski, opiekun duchowy greckiej wspólnoty prawosławnej w Polsce i kolejna osoba zaangażowana w realizację projektu Kolory Prawosławia. Grecja.

Dzięki dr. Marcinowi Abijskiemu uczestnicy wernisażu na chwilę przenieśli się do greckiej świątyni i wysłuchali bizantyjskich hymnów bożonarodzeniowych.

Na koniec wernisażu Aleksander Wasyluk i Jarosław Charkiewicz zdradzili trochę kulisów całego projektu. Składał się on z trzech części. Na początku był konkurs fotograficzny, na który wpłynęło 4600 zdjęć od 400 fotografów. Potem powstał album, nad którym pracował Jarosław Charkiewicz – ze względu na liczbę ciekawych i bardzo dobrych zdjęć po raz pierwszy wydane zostaną dwie części o jednym kraju (w 2024 powstanie część poświęcona wyspom greckim). Na koniec powstała wystawa, na którą składa się 100 najciekawszych zdjęć, które zostały wydrukowane i około 800 zdjęć prezentowanych w formie prezentacji multimedialnej.

Po oficjalnej części uczestnicy spotkania mogli spróbować greckich specjałów przygotowanych przez firmę Eurofoods, była też możliwość zakupu takich produktów udostępnionych w promocyjnych cenach przez sklep Meli Deli.

Przez najbliższy miesiąc wystawa będzie dostępna na ogrodzeniu katedry św. Mikołaja w Białymstoku.

Patronem strategicznym wystawy jest Województwo Podlaskie i Miasto Białystok.

fot. Jarosław Charkiewicz, Piotr Łozowik, Katarzyna Wasyluk, Aleksander Wasyluk