polska: Święto ku czci Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w barlineckiej cerkwi
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto ku czci Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w barlineckiej cerkwi

Patryk Miżołemski, 08 września 2016

28 sierpnia według kalendarza juliańskiego Cerkiew prawosławna obchodzi święto Zaśnięcia Bogurodzicy. Już dnia poprzedniego w wielu cerkwiach rozpoczęły się uroczystości poprzedzające główną Liturgię. Nie inaczej było w Barlinku.

O godzinie 17.00 rozpoczęło się całonocne czuwanie (wsienocznoje bdienije), na które przybyli miejscowi parafianie. Następnego dnia o godz. 12.00 proboszcz Jarosław Biryłko wspólnie z księżmi z sąsiednich parafii rozpoczął sprawowanie świątecznej Liturgii. Na uroczystości parafialne wspólnie z wiernymi przybyli księża: ks. Artur Graban z Ług, ks. Michał Kowal z Torzymia i ks. Jarosław Szmajda z Gorzowa Wlk., który to wygłosił homilię.

Po zakończeniu Świętej Liturgii odsłużono molebień, księża poświęcili zbiory i plony, które przynieśli wierni. Po uroczystości ks. Artur Graban podziękował proboszczowi i parafianom za zaproszenie, pozdrowił wszystkich ze świętem parafialnym jednocześnie życząc sukcesów przy rozpoczynającym się remoncie cerkwi.

Wspólne przeżywanie tak ważnego święta dla niewielkiej społeczności barlineckiej jest zawsze radosnym wydarzeniem. Przedłużając radość święta wszyscy zebrani udali się na poczęstunek do restauracji nad jeziorem w Barlinku.

fot. autor