polska: Świętego Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

Świętego Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim

ks. Gabriel Białomyzy, 26 grudnia 2023

W dniach 24-25 grudnia br. w Parafii Prawosławnej p.w. Świętego Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim obchodzono święto jej niebiańskiego Orędownika. To główne i zarazem jedyne święto parafialne w budującej się cerkwi. Obchody rozpoczęły się całonocnym czuwaniem sprawowanym przez proboszcza, w asyście kleru tutejszej parafii.

25 grudnia we wczesnych godzinach porannych, przed ikoną oraz relikwią świętego celebrowano Akatyst. Punktem kulminacyjnych dnia była Święta Liturgia, której przewodniczył proboszcz parafii p.w. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach – ks. prot. Michał Wasilczyk w asyście proboszcza miejscowej parafii – ks. Gabriela Białomyzego, proboszcza parafii p.w. Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny w Puławach – ks. Michała Doroszkiewicza, ks. protodiakona Wadima Sztemburskiego, ks. protodiakona Łukasza Ignatowicza z parafii p.w. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Hajnówce oraz ks. diakona Aleksandra Babaka.

Z okolicznościowym słowem do wiernych zwrócił się ks. Michał Doroszkiewicz. Kaznodzieja w historyczno – dogmatycznym świetle przedstawił rolę św. Spirydona, jaką hierarcha odegrał podczas burzliwych obrad pierwszego soboru nicejskiego z 325 roku, w obronie boskości drugiej osoby Świętej Trójcy Jezusa Chrystusa. Nicejski cud ukształtował oraz zdefiniował wiarę późniejszych chrześcijan.
Godnym odnotowania jest fakt, iż w tym dniu niespotykana do tej pory liczba osób przystąpiła do sakramentów Spowiedzi i Eucharystii, wpisując się dzięki temu w teraźniejsze owoce działalności św. Spirydona. Dziesiątki pielgrzymów oraz wiernych miejscowej wspólnoty przystępowały do świętej Eucharystii, jednocząc się ze Zbawicielem naszym Jezusem Chrystusem, tym samym sprzeciwiając się jednej z najniebezpieczniejszych, błędnych nauk tamtych czasów – herezji aleksandryjskiego prezbitera Ariusza.

Uroczystości zwieńczyło gromkie Mnogaja leta wzniesione w intencji hierarchii, ojczyzny oraz wszystkich wiernych.

Fot: Julia Makar, Daniel Makar, Elżbieta Białomyzy