polska: Dzień kolejarza
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Dzień kolejarza

ks. Paweł Łapiński, 28 listopada 2023

Jak co roku, w listopadzie wzniesione były modlitwy dziękczynne do św. Katarzyny za dyrekcję i pracowników Polskich Kolei Państwowych oraz wszystkich spółek związanych z tą profesją.

Tegoroczne obchody święta rozpoczęły się dnia 24.12.2023 r. w Czeremsze. O godz. 16:00 w cerkwi Matki Bożej Miłującej ks. Anatol Jarmocik wraz z ks. Pawłem Łapińskim odsłużyli krótkie nabożeństwo w intencji maszynistów. Obecny był poczet sztandarowy i zaproszeni goście. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Krzysztof Domaraczeńko.

Dnia 26.11.2023r. do cerkwi pww. app. Piotra i Pawła w Wasilkowie przybyła dyrekcja i pracownicy kolei wraz z pocztem sztandarowym PKP Polskich Linii Kolejowych. O godz. 09:30 rozpoczęła się Boska Liturgia, którą celebrował proboszcz ks. Anatol Hajduczenia z duszpasterzem kolejarzy ks. Pawłem Łapińskim. Śpiewał chór pod dyrekcją Adama Bartoszewicza. Kazanie wygłosił ks. Anatol Hajduczenia, wyjaśniając ewangeliczną perykopę dnia z jej moralnym przesłaniem.

Na zakończenie księża złożyli najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom kolei. W imieniu kolejarzy podziękowania złożył Grzegorz Borkowski, wręczając ikony.