polska: Chór Filoi z wizytą w Niemczech

Chór Filoi z wizytą w Niemczech

Katarzyna Masalska, 06 września 2016

W ramach współpracy Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej i Diakonie Zentrum Pirmasens, w dniach 27-31 sierpnia 2016 r. odbył się wyjazd Chóru Filoi do Niemiec. Celem wyjazdu była promocja naszego miasta i województwa oraz pokazanie naszej kultury podopiecznym tej organizacji poprzez śpiew cerkiewny. Podczas wyjazdu chór miał możliwość ukazania piękna śpiewu nie tylko w Niemczech, ale też w Jeleniej Górze i w Pradze.

Wyjazd rozpoczął się w przeddzień święta Zaśnięcia Bogurodzicy, a pierwszym punktem podróży było nabożeństwo całonocnego czuwania w cerkwi w Jeleniej Górze. Następnego dnia, chórzyści zaśpiewali, na zmianę z miejscowym chórem, w Pradze w trakcie Świętej Liturgii w Soborze św. św. Cyryla i Metodego. Po Liturgii część praskich chórzystów chętnie oprowadziła polską grupę po Pradze.

Późnym wieczorem chórzyści przybyli do Dahn – miejsca zakwaterowania. Kolejne dni spędzili na zwiedzaniu miast, jak i ośrodków współpracujących z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS. Pierwszy dzień pobytu spędzili w miejscowości Landstuhl. Znajduje się tam siedziba organizacji Reha Westpfalz. Jest to ośrodek zajmujący się pomocą osobom niepełnosprawnym umysłowo i fizycznie. Członkowie Chóru Filoi mieli możliwość zaśpiewania koncertu jego podopiecznym. Następnie mogli zobaczyć ośrodek, jego wyposażenie, a także spotkać się z podopiecznymi. Ogromne zaskoczenie wywarło na przyjezdnych to, jak bardzo nowoczesne jest to miejsce i jak ogromną pomoc niesie potrzebującym.

Kolejny dzień chórzyści spędzili w ośrodku Diakonie Zentrum w mieście Pirmasens. Ośrodek ten jest ogromną organizacją, zajmującą się głównie pomocą osobom starszym, schorowanym, ale też dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych. Wieczorem odbył się tam główny punkt programu – koncert dla podopiecznych zakończony gromkim Mnogaja Leta również w języku niemieckim – Viele Jahre.

Podczas pobytu i koncertów Chór Filoi promował Białystok i Województwo podlaskie.

Wyjazd mógł się odbyć dzięki pomocy wielu ludzi, którym chórzyści skłądają podziękowania: Dziękujemy bardzo za błogosławieństwo na wyjazd arcybiskupowi Jakubowi. Ogromnie dziękujemy za organizację wyjazdu Panu Markowi Masalskiemu – dyrektorowi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej, Panu pastorowi Norbertowi Beckerowi – dyrektorowi Diakonie Zentrum Pirmasens, Panu Martinowi Phieler – dyrektorowi Reha Westpfalz oraz Pani Barbarze Phieler – dobremu duchowi współpracy polsko-niemieckiej. Dziękujemy również za możliwość wspólnej modlitwy ojcu Bazylemu Sawczuk – proboszczowi parafii w Jeleniej Górze i panu Mariosowi Christou – dyrygentowi chóru w Soborze w Pradze. Chcemy podziękować też panu Tadeuszowi Truskolaskiemu – prezydentowi Miasta Białystok oraz Jerzemu Leszczyńskiemu Marszałkowi Województwa Podlaskiego za dofinansowanie wyjazdu. Szczególne podziękowania kierujemy do Kseni Kacejko i Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej za pomoc w organizacji wyjazdu

Chór Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku „Fíloi" (grec: φίλοι, czyt. fili) z gr Przyjaciele. 
Chór powstał z Błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Nazwa chóru doskonale opisuje relacje ludzi, którzy go tworzą. Są to młodzi ludzie pochodzący z Białegostoku i okolic. Pielęgnują swoją przyjaźń poprzez wspólne spotkania, wyjazdy, zarażają uśmiechem i optymizmem wszędzie tam gdzie się pojawiają. Poprzez śpiew pragną świadczyć o swojej wierze, ukazać piękno muzyki jako jedną z form modlitwy i żywej więzi z Bogiem. 

Inauguracyjne wydarzenie w dziejach chóru miało miejsce w 2012. Była to święta Liturgia we wsi Topilec z okazji dożynek wojewódzkich. Od tamtej pory chór uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach cerkiewnych takich jak: obchody święta Przemieniania Pańskiego na św. Górze Grabarce, św. Męcz. Mł. Gabriela w Zwierkach , św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Grupa współpracuje z Bractwem Młodzieży Prawosławnej, portalem cerkiew.pl oraz innymi organizacjami. Chór swoim śpiewem ubogaca nie tylko występy, lecz głównie skupia się na nabożeństwach. Do tej pory młodzi śpiewacy mieli przyjemność zaśpiewać w Białymstoku, Radomiu, Siemiatyczach, jak też za granicą. We wrześniu ubiegłego roku grupa odbyła tournee po Lazurowym Wybrzeżu Francji. We wrześniu 2015 roku ukazała się pierwsza płyta Chóru poświęcona Przenajświętszej Bogurodzicy.