polska: Święto kaplicy metropolitalnej
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto kaplicy metropolitalnej

23 listopada 2023

Co roku święty archanioł Michał gromadzi duchowieństwo oraz wiernych w kaplicy domu metropolitalnego pw. św. archanioła Michała w dniu swojego wspomnienia liturgicznego. Nie inaczej było i w tym roku. W poniedziałkowy wieczór, 20 listopada, całonocnym czuwaniem pod przewodnictwem biskupa hajnowskiego Pawła rozpoczęły się uroczystości w kaplicy metropolitalnej.

Po zakończeniu wieczornego nabożeństwa Jego Eminencja metropolita Sawa zwrócił się z arcypasterskim pouczeniem do zgromadzonych wiernych. Podkreślił fakt, że rozpoczynając świąteczne uroczystości w niewielkiej kaplicy, weszliśmy w łączność ze światem anielskim, a ten, kto jest w jedności z Cerkwią, może odczuć łączność z aniołami, nawet jeśli pozostaje fizycznie daleko. Niezliczone wojsko anielskie zostało stworzone, aby wychwalać Boga, ale też po to, aby chronić Boże stworzenie i przeciwstawiać się siłom zła. Tym, którzy pozostają wierni Cerkwi, aniołowie niosą pomoc w ich trudach. Jak zauważył metropolita Sawa, takim ludziom aniołowie mogą nawet przynosić św. Eucharystię, czego przykładem jest św. Onufry Wielki, święty szczególnie nam bliski.

Po nabożeństwie Jego Eminencja złożył życzenia duchownym noszącym imiona archaniołów: ks. Michałowi Dmitrukowi, proboszczowi wołomińskiej parafii, ks. Michałowi Kaczorowi i protodiakonowi Rafałowi Dmitrukowi oraz pozostałym solenizantom.

Podczas porannej Świętej Liturgii, której przewodniczył metropolita Sawa, wielu wiernych przystąpiło do św. Eucharystii. Na zakończenie świątecznych uroczystości hierarcha przypomniał, że każdy z nas ma Anioła Stróża, który w sposób niewidzialny ochrania każdego modlitewnymi skrzydłami. Im większa jest harmonia pomiędzy człowiekiem i jego aniołem, a co za tym idzie z Cerkwią, tym korzystniej dla nas. Naruszenie tej równowagi pociąga za sobą przykre konsekwencje. Jego Eminencja podkreślił szczególne znaczenie duchowej mądrości i rozwagi, której życzył wszystkim zgromadzonym.

Tradycyjnie już po zakończeniu świątecznych nabożeństw duchowieństwo i wierni udali się na wspólną agapę.

Marta Czaban
zdjęcia: ks. Andrzej Lewczak

za: orthodox.pl