polska: Pamięć św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Pamięć św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach

09 listopada 2023

W dniach 7 i 8 listopada br. w monasterze w Sakach odbyły się świąteczne uroczystości związane z dniem pamięci patrona monasteru. Jak co roku, w uroczystościach poświęconych św. Dymitrowi wzięły udział rzesze wiernych z pobliskich miejscowości, a także z Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Białegostoku.

Obchody święta rozpoczęło całonocne czuwanie odprawione przez biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza w asyście licznie przybyłego duchowieństwa. Po zakończonym nabożeństwie hierarcha zwrócił się do wiernych ze słowem. Męczeństwo i życie monastyczne wymagają takiego samego trudu. Święty Dymitr, młody, zdolny człowiek, który stanął przed wyborem pomiędzy sławą i władzą, a męczeństwem i Chrystusem, wybrał bez wahania Boga…. Życzę wszystkim, aby dzięki wstawiennictwu św. Dymitra Bóg dał siły, odwagę, zdolność do dokonywania takiego wyboru każdego dnia naszego życia…

O godzinie 23.00 odsłużono akatyst do św. Dymitra Sołuńskiego. Następnie o północy sprawowano św. Liturgię, której przewodniczył ks. Marek Ławreszuk. Homilię wygłosił ks. Piotr Makal. Tradycyjnie o godzinie 8.00 poświęcono wodę, po czym odczytano akatyst do św. Dymitra.

Przed godziną 10.00 powitano Jego Ekscelencję biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza, który przewodniczył św. Liturgii. Okolicznościowe słowo po odczytaniu św. Ewangelii wygłosił ks. Jerzy Charytoniuk. Święty Dymitr oddał życie za swoje ideały. Oddał życia za to, w co wierzył. Nasze życie i rzeczywistość nas otaczająca mogą się zmienić, gdy będziemy za przykładem św. Dymitra dążyli do odwagi i wiary, która sprawia, że człowiek niczego nie stawia wyżej ponad Boga i przykazania Ewangelii.

Świąteczne uroczystości w monasterze w Sakach zakończyła uroczysta procesja z doksologią św. wielkiego męczennika Dymitra. Po liturgicznych uroczystościach wszyscy zostali zaproszeni na świąteczny poczęstunek.

bracia monasteru w Sakach
zdjęcia: Albert Polak, Vladyslav Kulikov

za: orthodox.pl