publicystyka: List 4. Jak naśladować Boga

List 4. Jak naśladować Boga

św. mnich Ambroży z Optiny, tłum. M. Diemianiuk, 01 listopada 2023

Święty Ambroży z Optiny żył w latach 1812-1891. Urodził się w pobożnej rodzinie (dziadek był kapłanem), uczył się w seminarium w Tambowie, w 1839 roku przybył do Pustelni Optinskiej. Został do niej przyjęty w 1840, był uczniem starca Lwa, a po jego śmierci - starca Makarego. W 1842 roku złożył śluby zakonne, otrzymując imię Ambroży. W 1845 roku przyjął święcenia kapłańskie, po czym poważnie zachorował. Prawdopodobnie w 1848 roku, w czasie nasilenia choroby, przyjął wielką schimę, zachowując dotychczasowe imię. Od 1860 roku, po śmierci starca Makarego, pełnił duchowy trud starczestwa, pomimo stałych i nawracających chorób. Tę posługę pełnił 30 lat, aż do czasu, gdy jego stan zdrowia uniemożliwił mu funkcjonowanie. Zmarł w 1891 roku; formalnie kanonizowany w 1988 roku.

Przedstawiamy czytelnikom wybrane listy świętego starca, kierowane do osób świeckich. Z bogatego zbioru korespondencji tłumacz starał się wybrać te, których treść jest zrozumiała i pożyteczna dla każdego odbiorcy.


* * *

Święty apostoł Paweł w Liście do Efezjan pisze: „Naśladujcie Boga, jak dzieci umiłowane” (Ef 5, 1).

Prawdziwi chrześcijanie mogą naśladować Boga szczególnie przez wypełnianie trzech ewangelicznych przykazań:

1. Pan mówi w Ewangelii: „Bądźcie miłosierni, jak i Ojciec wasz jest miłosierny”. „Nakazuje słońcu Swemu wschodzić nad złymi i dobrymi, i posyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (Łk 6, 36; Mt 5, 45).

Te przykazanie po pierwsze oznacza, że człowiek powinien być współczujący wobec bliźnich odnośnie dawania jałmużny, nie rozróżniając godnych od niegodnych. A po drugie, wymaga od nas także przychylania się do bliźnich, i przebaczenia im wszelkich niedostatków, krzywd i uraz.

2. Święty apostoł Piotr pisze: „Jak posłuszne dzieci, nie naśladujcie dawnych żądz będących w czasie niewiedzy waszej, ale za przykładem powołującego was Świętego, sami bądźcie święci we wszystkich postępkach. Bowiem napisano: bądźcie święci, ponieważ Ja jestem święty” (1 P 1, 14-16).

To przykazanie oznacza, że człowiek powinien chronić cnotliwość i czystość cielesną i duchową nie tylko odnośnie namiętności nierządu, ale i odnośnie innych namiętności, ponieważ i zawiść, i nienawiść, i pamiętliwość zła także tworzą nieczystość duszy.

3. Powiedziano w Ewangelii według Mateusza: „Bądźcie doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz Niebieski” (Mt 5, 48).

Doskonałość chrześcijańska, według świętego Izaaka Syryjczyka, zawiera się w głębinie pokory. Faryzeusz, jak sam o sobie świadczy, nie był zraniony żadną wadą, ale za to, że się wywyższył, osądził i poniżył celnika, nie tylko stracił wszystko, ale i został odrzucony przez Boga. Z tego powodu Pan mówi: „Kiedy wypełnicie wszystko, co nakazano wam, mówcie: jesteśmy marnymi sługami, ponieważ zrobiliśmy to, co powinniśmy byli zrobić” (Łk 17, 10).

Gdyby ktokolwiek z chrześcijan nie był mocny i dokładny w wypełnianiu chrześcijańskich swoich obowiązków, to te jego wypełnianie i duchowa praca, według świętych ojców, mogą być podobne tylko do małej sadzawki albo najmniejszego jeziorka; przykazania zaś Boże podobne są do wielkiego morza, jak i święty prorok Dawid mówi „Szerokie jest przykazanie Twoje bez miary” (Ps 118, 96).

Przed tą właśnie szerokością mimowolnie korzyli się wielcy święci, nazywając siebie ziemią i popiołem, i uważając siebie za gorszych od wszelkiego stworzenia. Albo, jak wyraził się najmądrzejszy z apostołów święty Paweł: „Zapominając o tym, co z tyłu i kierując się naprzód, dążąc do celu, do godności najwyższego powołania Bożego w Chrystusie Jezusie. Tak więc kto z nas jest doskonałym tak powinien myśleć” (Flp 3, 13-15).

autor: święty mnich Ambroży z Optiny
tłumaczenie: Michał Diemianiuk
za: azbyka.ru