Nowość wydawnicza: Opowieść o aniołku

Jarosław Charkiewicz, 18 października 2023

„Pewnego razu w błękitnym niebie żył malutki anioł. Miał śnieżnobiałe ubranko i złote skrzydełka. Codziennie przychodził on do Archanioła z jedyną prośbą, by wypuścić go na dół, na ziemię, aby mógł pomagać ludziom, których tak bardzo kochał! „Jesteś jeszcze zbyt mały!” – za każdym razem odpowiadał mu główny anioł”. Takimi słowami rozpoczyna się najnowsza książka Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej skierowana głównie, ale nie tylko, do dzieci… O aniołach, tj. niebiańskich stworzeniach Bożych, niemających swego ciała jak człowiek, lecz przyjmujących ludzką postać, kiedy muszą pojawić się ludziom, również wielu dorosłych wie niewiele. Tym bardziej wskazane jest, aby lekturą tej niedużej, ale bardzo przystępnie napisanej książeczki, zainteresowali się wszyscy, bez względu na wiek.

Pewnego dnia, kiedy po raz kolejny bohater prezentowanej książeczki zjawił się u Archanioła, w końcu usłyszał to, co tak bardzo chciał usłyszeć: „’Wystarczająco urosłeś’ – powiedział główny anioł. – ‘Teraz możesz na cały dzień polecieć na ziemię i jak tylko możesz pomagać ludziom, robiąc dobre uczynki. Jeśli dobrze sobie z tym poradzisz, to będziesz mógł zawsze być wśród ludzi’”. Co było dalej, tego wręcz nie wypada zdradzać… tym samym zachęcając wszystkich czytelników do lektury zarówno samodzielnej, jak i dla swojego dziecka, wnuka czy prawnuka…

Poza przystępnym tekstem, autorstwa Athiny Dasiou-Giannou, wielkim atutem książki jest jej warstwa graficzna. Piękne ilustracje przedstawiające ziemskie przygody aniołka, w ikonograficznie kanonicznym duchu, zostały wykonane przez Christinę Papatheou-Douligeri. Oba nazwiska wskazują na zagraniczne pochodzenie tych osób, obie panie są bowiem Greczynkami, a oryginalna edycja książki na początku pojawiła się w Grecji. Polskiemu czytelnikowi została ona udostępniona przez Diakonię Apostolską Greckiej Cerkwi Prawosławnej.

Poza tytułową opowieścią o aniołku, w końcowej części książka zawiera ogólne informacje o świecie mocy bezcielesnych i ich hierarchii. To również informacje często przeciętnemu człowiekowi nieznane. Warto i z nimi się zapoznać.

Na zakończenie przytoczmy kilka końcowych akapitów prezentowanej książki, aby tym samym zachęcić do jej nabycia i lektury: „Każdy człowiek ma swego anioła, który jest jego przewodnikiem na drodze do Boga. Aniołowie chronią, bronią, pocieszają i podtrzymują nas przez całe nasze życie. Robią wszystko, co tylko możliwe, dla naszego zbawienia, rozbudzając w nas dobro. Powinniśmy wiedzieć, że każdy anioł ma swój charakter i wyróżnia się wśród innych aniołów. W Cerkwi zastępom anielskim poświęcony jest każdy poniedziałek. Wtedy właśnie w szczególnych modlitwach prosimy ich o obronę i pomoc. Co wieczór, podczas wieczornej modlitwy, prosimy swojego anioła, aby, nie bacząc na nasze grzechy, nie zostawiał nas, lecz za rękę prowadził do zbawienia. Prosimy, aby wybaczył wszystkie zmartwienia spowodowane naszymi błędami i wstawiał się za nas przed Bogiem”.

Książkę można nabyć m.in. w Składzie Metropolitalnym w Warszawie (al. Solidarności 52), siedzibie wydawnictwa (Białystok, ul. św. Mikołaja 5, tel./fax 85-744-36-46, wydawnictwo@orthodox.pl), Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Białymstoku i poprzez internet za pośrednictwem strony www.sklep.cerkiew.pl.

________________
Athina Dasiou-Giannou, Opowieść o aniołku, przekł. Dorota Sienkiewicz-Charkiewicz, Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2023, s. 24.