Pogrzeb śp. ks. prot. Sławomira Troca

10 października 2023

W dniu 6 października 2023r. w cerkwi parafialnej pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach odbył się pogrzeb miejscowego proboszcza, błogosławionej pamięci ks. prot. Sławomira Troca.

Trumna z ciałem ks. Sławomira w czwartkowe popołudnie, 5 października, została wystawiona w cerkwi parafialnej. O godzinie 18.00 liczni duchowni, parafianie, rodzina oraz przyjaciele zmarłego kapłana zebrali się, by pożegnać współbrata w kapłaństwie i proboszcza. Wówczas odsłużono panichidę, w czasie której wzruszające słowo wygłosił archimandryta Włodzimierz, przełożony monasteru w Sakach. Po panichidzie duchowni czytali św. Ewangelię nad ciałem zmarłego kapłana.

W piątek, 6 października, o godz. 9.00 pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza odprawiono św. Liturgię. Przed obrzędem pogrzebu ks. prot. Jerzy Charytoniuk przedstawił życiorys śp. ks. Sławomira, opisując, jak oddanym Cerkwi i ludziom był kapłanem i człowiekiem.

Na zakończenie obrzędu pogrzebu do rodziny, duchowieństwa i wiernych zwrócił się biskup Warsonofiusz, mówiąc, że śmierć przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie, zaś chrześcijanin zawsze powinien być gotowy rozstać się z tym światem. Jego Ekscelencja podkreślił, że śmierć nie jest końcem, ale przejściem z życia ziemskiego do wiecznego. Podziękował również lekarzom, a szczególnie ekipie szpitala zakaźnego na Żurawiej w Białymstoku, którzy pomagali podczas choroby ks. Sławomira, oraz Matuszce, która była do końca przy mężu, a ostatnie dwa tygodnie spędziła z nim przy jego łóżku w szpitalu.

Po obrzędzie pogrzebu trumna z ciałem śp. ks. prot. Sławomira Troca niesiona na barkach duchownych okrążyła puchłowską świątynię, po czym została przewieziona na cmentarz parafialny w Sakach, gdzie spoczęła w grobie obok cerkwi.

Wiecznaja pamiat’ ks. Sławomirze!

tekst: ks. Bogumił Korniluk
za: orthodox.pl

fotografie: diakon Igor Kutovyj, Łukasz Troc i Aleksander Wasyluk