polska: Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Sanoku
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Sanoku

29 września 2023

27 września w dzień Podwyższenia Krzyża Pańskiego, Jego Ekscelencja Arcybiskup Paisjusz celebrował Św. Liturgię w sanockiej cerkwi. Władykę witały dzieci, Rada Parafialna, przedstawiciele władz miasta oraz proboszcz ks. mitrat Jan Antonowicz.

Podczas Św. Liturgii arcybiskupowi Paisjuszowi asystowało duchowieństwo dekanatu sanockiego. Po Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się ks. mitrat Julian Felenczak. Śpiewał chór pd. Imości Marianny Jarej.

Podczas Liturgii wzniesiono modlitwy o pokój w Ukrainie.

Na zakończenie uroczystości liturgicznych z pouczającym słowem do wiernych zwrócił się arcybiskup Paisjusz. Władyka podziękował samorządowi miasta Sanoka za owocną współpracę i obecność na uroczystościach, duchowieństwu i wiernym za wspólną modlitwę, a proboszczowi za wierną służbę Cerkwi prawosławnej i dbanie o piękno sanockiej cerkwi.

Proboszcz ks. mitrat Jan Antonowicz w imieniu własnym i parafian podziękował władyce za przewodniczenie uroczystościom liturgicznym sanockiego święta, wiernym za obecność i miastu za pomoc, dzięki której parafia mogła w ostatnim czasie wymienić stolarkę okienną w cerkwi.

Po Św. Liturgii wszyscy wierni wraz z duchowieństwem i władyką udali się na wspólną agapę, w której wzięła udział także kilkunastoosobowa grupa uchodźców wojennych z Ukrainy.

lektor Dawid Strzałka.
zdjęcia: Autor, UM w Sanoku.