polska: Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie

Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie

ks. Mirosław Kochan, 28 września 2023

Parafia Prawosławna w Horostycie, położona na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, uroczyście obchodzi swoje parafialne święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Cerkiew Prawosławna w Horostycie należy do najstarszych obiektów architektury sakralnej na terenie Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Tegorocznej Boskiej Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji arcybiskup Abel. Przed wejściem do cerkwi arcypasterza powitali najmłodsi parafianie, a następnie starosta cerkiewny – chlebem i solą.

Proboszcz parafii ks. prot. Tomasz Łotysz przy powitaniu władyki wspomniał o dokonanych ostatnimi laty przedsięwzięciach w horostyckiej parafii, podkreślając ogromne zaangażowanie ordynariusza diecezji. Podczas Boskiej Liturgii homilię wygłosił arcybiskup Abel, podkreślając, że dzisiejsze skomplikowane okoliczności geopolityczne są dziejowym krzyżem do udźwignięcia przez wierzący lud Boży. Każdy wierzący prawosławny chrześcijanin powinien do tych trudnych wyzwań dziejowych podchodzić przez pryzmat Zmartwychwstania, jak to podkreślamy w naszym liturgicznym tekście przy adoracji Krzyża Pańskiego.

Po zakończonej Boskiej Liturgii arcybiskup Abel dziękował ks. proboszczowi za zaproszenie i organizację święta parafialnego w Horostycie, a matuszce Agnieszcze Łotysz za organizację chóru i dobre brzmienie śpiewu liturgicznego.

Arcypasterz powitał obecnych na uroczystości święta parafialnego: Starostę powiatu włodawskiego Andrzeja Romańczuka oraz Wójta Gminy Wyryki Mirosława Torbicza. Podziękował im za troskę i pomoc w rewitalizacji zabytkowej cerkwi w Horostycie. W imieniu Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego arcybiskup Abel uhonorował Orderem św. Równej Apostołom Marii Magdaleny Szymona Osieleńca, dyrektora biura poselskiego prof. Przemysława Czarnka. Przy tej sposobności arcypasterz wyraził wdzięczność kawalerowi orderu za troskę nad cmentarzami prawosławnymi w Lenie i Sosnowicy, które zostały przywrócone do należnego im wyglądu, a także za całokształt życzliwej współpracy i otwartość.

Władyka podziękował obecnemu duchowieństwu, podkreślając obecność o. archimandryty Piotra (Dawidziuka) - namiestnika Stauropigialnego Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej oraz goszczącego na terenie Diecezji Lubelsko – Chełmskiej ks. mitrata Włodzimierza Diaczuka, posługującego w katedrze św. Olgi w Kijowie.

Na zakończenie uroczystości ze słowami wdzięczności do wszystkich zebranych zwrócił się proboszcz parafii ks. prot. Tomasz Łotysz.

Fot. Tymoteusz Kozka, Daniel Korniluk