Święto w Tarnowie

30 sierpnia 2023

26 sierpnia Jego Ekscelencja arcybiskup Paisjusz przybył do Tarnowa, aby w kaplicy prawosławnego punktu duszpasterskiego celebrować św. Liturgię z okazji święta Częstochowskiej Ikony Matki Bożej, której wspomnienie ustanowiono w tarnowskiej wspólnocie prawosławnej na ostatnia sobotę sierpnia.

Władykę Arcybiskupa chlebem i solą powitali przedstawiciele wiernych naszej prawosławnej wspólnoty a następnie ks. archimandryta Teofan, który wspomaga ks. Dariusza Bojczyka, niosąc posługę w Tarnowie.

Świąteczną liturgię swym śpiewem upiększył chór pd. lektora Anatola Hetha. Po Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się Władyka. Arcypasterz, przybliżając historię częstochowskiej ikony Matki Bożej, podkreślił rolę miłości, której nam wszystkim dzisiaj tak bardzo brakuje.

Na zakończenie Liturgii arcybiskup Paisjusz, dziękując duchowieństwu i wiernym za wspólną modlitwę, podkreślił, że to dzięki życzliwości Kościoła polskokatolickiego już 7 rok korzystamy z możliwości sprawowania prawosławnych nabożeństw w kaplicy przy ul. Bernardyńskiej, a nasza wspólnota staje się coraz prężniejsza, za co dziękujemy Matce Bożej, która roztacza nad nami swój omoforion.

Następnie miejscowy duszpasterz wyraził serdeczne słowa wdzięczności arcybiskupowi za ojcowską opiekę nad tarnowską wspólnotą i zaprosił wszystkich na wspólny, skromny posiłek

Ks. prot. Dariusz Bojczyk