polska: Pieśni Bohohłasnika: Zakończenie warsztatów

Pieśni Bohohłasnika: Zakończenie warsztatów

Jakub Oniszczuk, 27 lipca 2023

W dniach 24-27 lipca w Akademii Supraskiej, odbywały się warsztaty śpiewu cerkiewnego organizowane przez Stowarzyszenie Orthnet. Tematem przewodnim zajęć był zbiór nut "Pieśni Bohohłasnika...", który zawiera opracowania nutowe tradycyjnych śpiewów ludowo-cerkiewnych z terenów Chełmszczyzny i Podlasia.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję doskonalić swoje zdolności wokalne pod okiem prowadzących podczas zajęć grupowych i indywidualnych. Zapoznali się również z kontekstem historycznym przerabianych utworów i szerzej tradycją śpiewu cerkiewnego dawnej Rzeczypospolitej. Szczególną uwagę poświęcono Emilianowi Witoszyńskiemu, autorowi zbioru nutowego z początku XX wieku, który zainspirował do organizacji warsztatów. Emilian Witoszyński był absolwentem Seminarium w Chełmie i Państwowego Konserwatorium w Warszawie (obecnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina), który pracował nad zachowaniem i popularyzacją żywych jeszcze w jego czasach tradycyjnych śpiewów ludowo-cerkiewnych Chełmszczyzny i Podlasia.

Pamiątkowego nagrania kilku przerabianych utworów dokonano w środę wieczorem w Muzeum Ikon w Supraslu oraz w auli Akademii Supraskiej. 

Warsztaty, pod patronatem redakcji serwisu internetowego cerkiew.pl, odbyły się w ramach zadania publicznego "Pieśni Bohohłasnika - powrót do dawnego śpiewu cerkiewnego Podlasia", realizowanego przez Stowarzyszenie Orthnet.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

 

fotografie: Paweł Turczyński