polska: Warsztaty pisania ikon w Akademii Supraskiej - lato 2023

Warsztaty pisania ikon w Akademii Supraskiej - lato 2023

Edyta Rusinowicz- Pianka, 26 lipca 2023

W dniach 16-22 lipca odbyła się kolejna już edycja warsztatów ikonograficznych w Supraślu. Warsztaty pisania ikon prowadzone były przez panią Annę Motowicką - pracownika Muzeum Ikon w Supraślu, a duchową opiekę nad przedsięwzięciem sprawował kanclerz Akademii Supraskiej - ksiądz Jarosław Jóźwik. Organizatorem warsztatów była Fundacja Oikonomos i Akademia Supraska.

Celem letnich warsztatów ikonograficznych było zapoznanie uczestników z trudną sztuką pisania ikon. Młodzież z różnych krajów i miast, w wieku od 13 do 18 lat, w trakcie obozu ikonograficznego poznawała cały proces powstawania ikony, poczynając od historii pisania ikon, poprzez nazwy poszczególnych technik i używanych produktów, aż w końcu do napisania własnej ikony pod okiem ikonografa, co było zwieńczeniem warsztatów. Sztuka pisania ikon wymaga, oprócz zdolności plastycznych, również cierpliwości, skupienia i sumienności, tak więc czas spędzony na obozie był nie tylko czasem pracy nad ikoną, ale również czasem pracy nad sobą i swoim charakterem. Oprócz warsztatów ikonograficznych podczas obozu uczestnicy mieli również możliwość aktywnego wypoczynku i zwiedzania ciekawych miejsc, zabaw w gronie prawosławnych rówieśników, a także wspólnych modlitw oraz uczestnictwa w nabożeństwach. Wszystkie aktywności odbywały się pod czujnym okiem doświadczonego pedagoga Edyty Rusinowicz-Pianki.

Dzięki dofinansowaniu z Eleosu Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej, w warsztatach mogły wziąć udział dwie osoby z Ukrainy.