polska: Świąteczne uroczystości w katedrze w Łodzi
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Świąteczne uroczystości w katedrze w Łodzi

26 lipca 2023

23 lipca 2023 roku Katedralna Parafia w Łodzi obchodziła pamięć świętej równej Apostołom Księżnej Olgi. W wigilię święta, w sobotę o godz. 17:00 nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Ordynariusz Diecezji Łódzko-Poznańskiej w asyście przybyłego duchowieństwa.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się o godz. 8:00 poświęceniem wody przez ks. Jarosława Antosiuka i ks. Pawła Sidoruka. Na główne niedzielne uroczystości liturgiczne przybył Arcybiskup Jerzy, Ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego.

W progu świątyni hierarchów przywitały dzieci, młodzież, Rada Parafialna oraz proboszcz łódzkiej katedry – ks. Eugeniusz Fiedorczuk, który podkreślił, jak ważne są to uroczystości dla prawosławnych wiernych z Łodzi, jak i z całej diecezji, zaznaczając, iż przeżywana jest dziś druga Pascha w Łodzi.

Ze słowem do wiernych zwrócił się arcybiskup Jerzy, nawiązując do przeczytanego w tym dniu fragmentu Ewangelii Świętej mówiącej o uzdrowieniu dwóch niewidomych i jednego niemego. Hierarcha podkreślił, jak istotna była modlitwa dwóch niewidomych, który wołali za Chrystusem „Zmiłuj się nad nami, Jezusie, Synu Dawida!”. Władyka zauważył, iż to wołanie jest pierwowzorem dla modlitwy Jezusowej, która powinna być stale obecna w naszym codziennym życiu.

Liturgiczne obchody święta zakończyło odśpiewanie troparionu, kondakionu oraz wychwalenia świętej Olgi z oddaniem pokłonu przed jej ikoną.

Przybyły na uroczystości arcybiskup Jerzy w niezwykle ciepłych słowach podziękował biskupowi Atanazemu za zaproszenie do Łodzi, podkreślając braterskie kontakty pomiędzy dwiema sąsiadującymi diecezjami, łódzko-poznańską i wrocławsko-szczecińską. Władyka zauważył, iż braterskie więzi nie są wymuszone przez sąsiedztwo terytorialne, ale są przepełnione współpracą, otwartymi kontaktami i wspólnymi problemami i wyzwaniami, jakie łączą te dwie diecezje.

Gospodarz uroczystości, biskup Atanazy, podziękował wszystkim obecnym na niedzielnych uroczystościach, zwracając się do arcybiskupa Jerzego, przybyłego duchowieństwa z Diecezji Łódzko-Poznańskiej, z Białegostoku, a także wszystkich wiernych z diecezji. Władyka podziękował również matuszce Elżbiecie Weremijewicz, która przez dwa dni uroczystości prowadziła Chór Katedralny w Łodzi.

tekst: ks. Michał Kuryło
foto: diecezjalp