polska: Święto gorlickiej katedry
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto gorlickiej katedry

06 czerwca 2023

Dzień Św. Trójcy to święto patronalne gorlickiej katedry. Tego dnia świąteczną św. Liturgię sprawował Jego Ekscelencja arcybiskup Paisjusz, w asyście duchowieństwa Dekanatów Gorlickiego i Krynickiego: ks. ks. mitratów Romana Dubeca, Bazylego Gałczyka, Władysława Kaniuka, ihumena Metodego oraz ks. prot. Andrzeja Grycza i ks. Jarosława Grycza. Śpiewał chór katedralny pd. lektora Anatolija Hety.

Podczas małego wejścia Władyka Ordynariusz, zgodnie z postanowieniem Św. Soboru Biskupów PAKP, podniósł ks. Jarosława Grycza do godności protoijereja.

Pouczającą świąteczną homilię wygłosił ks. prot. Jarosław Grycz.

Na zakończenie uroczystości świątecznych, po odczytaniu „kolenoprekłonnych” modlitw, arcybiskup Paisjusz zwrócił się do licznie zebranych wiernych ze słowem. Hierarcha wezwał wszystkich zebranych, aby pielęgnowali w sobie dary Świętego Ducha i rozmnażali je poprzez aktywność chrześcijańskiego życia ku chwale Świętego Prawosławia.

Po uroczystościach liturgicznych wszyscy wierni wraz z duchowieństwem i arcypasterzem udali się na wspólny obiad, podczas którego wspominano historię powstania gorlickiej cerkwi i wychwalano Świętą i Życiodajną Trójcę za dar wiary i wierności świętemu prawosławiu.

ks. prot. Andrzej Grycz
zdjęcia: autor, Dawid Lorczyk, Michał Niemasz