polska: Bydgoszcz: IX biesiada kulturalna "Bliny"

Bydgoszcz: IX biesiada kulturalna "Bliny"

Tamara Samsonowicz, 29 lutego 2016

W sobotnie popołudnie 27 lutego, aula w Bydgoskiej Szkole Wyższej wypełniona była po brzegi melomanami pieśni cerkiewnej. W ten właśnie wieczór odbyła się IX biesiada kulturalna Bliny, w ramach której wystąpił białostocki chór z parafii św. Jerzego Zwycięzcy.

Na początku spotkania radny Stefan Pastuszewski opowiedział o historii tradycji "Blinów" w Bydgoszczy. Po jego zagajeniu wszyscy zgromadzeni wysłuchali koncertu cerkiewnej pieśni religijnej oraz ludowych piosenek rosyjskich i ukraińskich. Występ sześciu chórzystów pod kierunkiem lektora Romana Sacharczuka, nagradzany był gromkimi brawami.

Po zakończonym koncercie proboszcz ks. Marian Radziwon podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego spotkania oraz zaprosił na część kulinarną. Przygotowane przez parafianki bydgoskiej parafii bliny rozchodziły się jak przysłowiowe "ciepłe bułeczki". Białostoccy chórzyści przygotowali miłą niespodziankę, gdyż po zakończonym koncercie wykonali jeszcze piosenki biesiadne przy wspólnym udziale bydgoskiej publiczności. Dodatkowo uczestnicy "Blinów" mogli podziwiać wystawę obrazów ikonograficznych państwa Agnieszki i Zbigniewa Pietrzykowskich.

Organizatorami biesiady kulturalnej "Bliny" w Bydgoszczy była: parafia pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy, Urząd Miasta Bydgoszczy i Bydgoska Szkoła Wyższa.

Fot. autorka