polska: Świętego Mikołaja w Białymstoku

Świętego Mikołaja w Białymstoku

26 maja 2023

22 maja w białostockiej katedrze uroczyście obchodzono święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licyjskiej do Bari. Świątecznym nabożeństwom przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański w asyście JE Najprzewielebniejszego Andrzeja Biskupa Supraskiego.

Wśród przybyłych na święto patrona białostockiej katedry znaleźli się JE Margarita Ganeva, Ambasador Republiki Bułgarii w RP oraz Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Białymstoku – Witold Karczewski. Pani Ambasador wraz z delegacją przed nabożeństwem wieczornym brała udział w otwarciu wystawy dotyczącej Kodeksu Supraskiego, znajdującej się przy cerkwi św. Mikołaja.

Podczas Boskiej Liturgii ze słowem pouczenia do wiernych zwrócił się Biskup Andrzej. Hierarcha przybliżył genezę świętości świętych wyznawców. Podkreślił, że wiara musi być poparta szczerą miłością do Boga, ale również bliźniego. Dzięki temu, że święci w swoich sercach ciągle nosili Chrystusa, stali się oni naczyniem łaski Ducha Świętego. Dzięki temu z tego zbawiennego kielicha możemy czerpać dzisiaj i my. Święty Mikołaj zaskarbił podczas życia wiele łask Bożych i uświęca nas nimi do dnia dzisiejszego. Ekscelencja nawoływał, aby nasza wiara nie była martwa, a tak jak w przypadku św. Mikołaja była uświęcona przez prawdziwą miłość.

Obchody zwieńczyła uroczysta procesja, po której Arcybiskup Jakub odczytał modlitwę ku czci św. Mikołaja. Na zakończenie Jego Ekscelencja zwrócił się do przybyłych wiernych i duchowieństwa, przybliżając historię święta. Dzisiejszy dzień jest upamiętnieniem przeniesienia relikwii świętego z Małej Azji do Włoch. W tamtych czasach tereny Małej Azji były zajmowane przez Turków, którzy niszczyli relikwie i świątynie. Pobożni chrześcijanie, chcąc zachować relikwie św. Mikołaja, zabrali je w nocy ze świątyni i przetransportowali do Barii. Zaraz po tym Myra Licejska została zajęta przez Turków, którzy zniszczyli wszelkie chrześcijańskie świętości i świątynie. Arcybiskup wspomniał również o Opatrzności Bożej, dzięki której mamy możliwość pokłonić się relikwiom świętego, które po dzień dzisiejszy wytwarzają mirrę – wonny olejek. Jego Ekscelencja wyraził radość z możliwości wspólnej modlitwy o wstawiennictwo św. Mikołaja oraz pozdrowił wszystkich przybyłych na święto białostockiej katedry.

Paweł Nasuta

fot.: protodiakon Wiaczesław Perek

za: orthodox.bialystok.pl