świat: Redakcja Radia Orthodoxia w Serbii

Redakcja Radia Orthodoxia w Serbii

23 maja 2023

W dniach 15 – 21 maja 2023 r. Redakcja Radia Orthodoxia wzięła udział w pielgrzymce do Serbii. Wyjazd odbył się z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego i przy wsparciu honorowego konsula Serbii w Białymstoku Jarosława Antychowicza.

Młodzież działająca w Radiu Orthodoxia pod duchowym przewodnictwem ks. dr. Jarosława Kupryjaniuka - proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Mrągowie i absolwenta Wydziału Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Belgradzie - miała okazję poznać tradycję i historię Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Pielgrzymi odwiedzili najważniejsze monastery, m. in. XII-wieczny klasztor w Studenicy i XIII-wieczny monaster w Žičy. Ważnym punktem pielgrzymki było pokłonienie się relikwiom św. rycerza Teodora Tyrona w monasterze Nove Hopovo oraz wizyta w monasterach Celije i Lelić, gdzie spoczywają relikwie współczesnych świętych, Mikołaja Velimirovicia i Justyna Popowicia.

Podczas wspólnego wyjazdu Redakcja Radia Orthodoxia miała okazję zapoznać się z działalnością prawosławnych mediów w Serbii. Owocnym spotkaniem była wizyta w rozgłośni radiowej Slovo ljubve – to prawosławne radio z siedzibą w Belgradzie, które tworzą zawodowi dziennikarze związani z serbskim patriarchatem. Pracownicy radia wymienili się swoimi doświadczeniami, zaprezentowali ramówkę programową oraz fonotekę muzyczną.

Dziennikarze Radia Orthodoxia odwiedzili też prawosławną telewizję HRAM działającą przy cerkwi św. Sawy Serbskiego w Belgradzie. Młodzież miała okazję porozmawiać z dyrektor programową, która przybliżyła historię prawosławnego kanału oraz zasady produkcji i emisji cerkiewnych audycji telewizyjnych. Podczas wizyty w telewizji HRAM ks. Jarosław Kupryjaniuk udzielił wywiadu, w którym mówił o działalności Cerkwi prawosławnej w Polsce, poświęceniu świątyni Hagia Sophia w Warszawie i jubileuszu 100 – lecia uzyskania autokefalii przez PAKP.

Pielgrzymka młodzieży diecezjalnego Radia Orthodoxia do Serbii była okazją do wspólnej modlitwy, poznania warsztatu pracy serbskich dziennikarzy oraz wzajemnej integracji. Wizyta w Serbii z pewnością będzie źródłem inspiracji przy przygotowywaniu kolejnych audycji emitowanych na antenie Radia Orthodoxia oraz pozytywnie wpłynie na warsztat pracy młodzieży działającej w diecezjalnej rozgłośni radiowej.

Redakcja Radia Orthodoxia wyraża wyrazy wdzięczności za wsparcie przy organizacji wyjazdu:
– Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszemu Jakubowi Arcybiskupowi Białostockiemu i Gdańskiemu
– Jarosławowi Antychowiczowi honorowemu konsulowi Sebrii w Białymstoku, Prezesowi Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku oraz Prezesowi Infinity Group
– Joannie Filas Kaczan Prezes fundacji KAN VISION
– Anatolowi Timoszukowi Prezesowi Zarządu AC S.A.
– Bartoszowi Sawulskiemu Prezesowi Unicell Poland Sp. z.o.o.
– Walentemu Pacewiczowi Prezesowi Zarządu MPO Sp. z.o.o.
– Walentemu Androsiukowi Prezesowi spółki komandytowej AW-Narzędzia

ks. Mateusz Kiczko
fot.: archwium Radia Orthodoxia