polska: II Paschalny Bal Młodzieży Prawosławnej
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

II Paschalny Bal Młodzieży Prawosławnej

19 maja 2023

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski dnia 12 maja miał miejsce II Paschalny Bal Młodzieży Prawosławnej. Wydarzenie odbyło się w sali bankietowej Cztery Pory Roku w Pilikach.

Uroczystość rozpoczęła się molebniem w cerkwi Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim, który sprawowany był przez Przewodniczącego Opiekunów BMP Diecezji Warszawsko-Bielskiej - ks. Andrzeja Żukowickiego. Przed molebniem głos zabrał proboszcz parafii ks. Jan Szmydki, przekazując młodzieży pozdrowienia od Jego Ekscelencji Arcybiskupa Grzegorza, opiekuna Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP, który błogosławił, by ten wieczór był odpoczynkiem od codziennych trosk, lecz by nie zapomnieć o tym, co najważniejsze w życiu prawosławnego chrześcijanina. Proboszcz, życząc udanej zabawy, wspomniał o ważnym jubileuszu 25-lecia intronizacji, który tego dnia obchodził Zwierzchnik naszej Cerkwi - Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. "Nasz Władyka zawsze pamięta o młodzieży polskiej Cerkwi prawosławnej. Kiedy przychodzi do niego młody człowiek z prośbą czy też pytaniem, nigdy nie odchodzi bez odpowiedzi i błogosławieństwa naszego Metropolity" - kontynuował opiekun duchowy naszej diecezji. Po wzniesionej modlitwie uczestnicy udali się do sali bankietowej, w której ks. Andrzej Żukowicki wraz z przewodniczącym BMP DWB Michałem Kozłowskim powitali przybyłych bratczyków, przekazując jednocześnie życzenia od przewodniczącej BMP w Polsce - Gabrieli Nowaszewskiej.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej jest organizacją, której zadaniem jest m.in. zrzeszanie, aktywizowanie i integrowanie młodzieży. Paschalny Bal Młodzieży Prawosławnej jest kolejną tego typu inicjatywą, mająca na celu nie tylko wspólną integrację, ale przede wszystkim wspólne dzielenie radości Zmartwychwstania.


Beata Kosacka
Sekretarz Bractwa Młodzieży Prawosławnej
Diecezji Warszawsko-Bielskiej

fot. Jakub Rybak