polska: Zakończył się pierwszy obóz dla Polonii organizowany przez Stowarzyszenie OrthNet

Zakończył się pierwszy obóz dla Polonii organizowany przez Stowarzyszenie OrthNet

Katarzyna Jaworowska, 18 sierpnia 2016

W niedzielę, 14 sierpnia, zakończył się pierwszy w historii obóz dla Polonii. Biorąca w nim udział młodzież przyjechała z różnych zakątków świata, m.in. z Rosji, Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Belgii, Włoch, Wielkiej Brytanii, a nawet Kanady. Wszyscy wyjechali z Supraśla bogatsi o nowych przyjaciół, doświadczenia i wiedzę z dziedzin takich jak fotografia czy sztuki plastyczne.

Obóz miał na celu realizację kilku założeń. Przede wszystkim miał być dla młodych Polaków okazją do przyjazdu do ojczyzny, poznania regionu, praktykowania, a w niektórych przypadkach także nauki, języka polskiego, ojczystej kultury i tradycji. Dla niektórych uczestników był to pierwszy przyjazd do Polski, inni wydłużyli wakacje spędzane w ojczyźnie.

- Bardzo cieszymy się, że udało nam się znaleźć młodzież z tak różnych miejsc na świecie i że okazała się ona bardzo chętna do poznawania Polski, uczenia i nawiązywania nowych przyjaźni. Mamy nadzieję, że uczestnicy naszego obozu będą też chcieli aktywnie współpracować z naszymi serwisami i pomagać w ich rozwoju. - mówi Aleksander Wasyluk, pomysłodawca i koordynator projektu.

Kolejnym założeniem organizatorów była nauka poprzez warsztaty. W trakcie poszczególnych bloków tematycznych młodzi ludzi mogli zgłębić tajniki fotografii, nagrań wideo, dziennikarstwa telewizyjnego, śpiewu oraz gry aktorskiej. Podczas zajęć graficznych uczestnicy obozu mogli zaprojektować swoje logo i wizytówki. Szczególne warsztaty poprowadził Marek Korniluk, prezes Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, który pomógł młodym ludziom w poszukiwaniach ich korzeni.

Jednym z najważniejszych założeń było przybliżenie młodych ludzi do Cerkwi i pokazanie im, jak funkcjonuje prawosławie w Polsce. Młodzież codziennie czytała modlitwy poranne i wieczorne, modliła się także przed i po posiłkach. Wyjątkowym wydarzeniem w trakcie trwania obozu było święto Supraskiej Ikony Bogarodzicy – młodzież czynnie uczestniczyła w nabożeństwach, jak i wcześniej w pracach przygotowawczych na terenie monasteru.

Duchowy charakter miały także organizowane podczas obozu wycieczki. Już w pierwszym tygodniu uczestnicy na zaproszenie metropolity Sawy pojechali do Warszawy, gdzie wzięli udział w święcie patronalnym tamtejszej katedry (relacja z wjazdu dostępna jest tutaj). Przy okazji pobytu w stolicy młodzież zwiedziła Pałac Prezydencki i spotkała się z Szefem Gabinetu Prezydenta RP Adamem Kwiatkowskim (relacja ze spotkania dostepna jest tutaj). Kierunkiem kolejnej wyprawy były monastery: św. Onufrego w Jabłecznej i św. św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce. W organizacji tego wyjazdu pomógł Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Miejscem ostatniego wyjazdu był Białystok. Tu młoda Polonia spotkała się z arcybiskupem Jakubem, zwiedziła Katedrę św. Mikołaja, Kościół Farny oraz, dzięki uprzejmości urzędu Miasta Białystok, zwiedziła galerię im. Sleńdzińskich oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem obozu było Stowarzyszenie OrthNet (właściciel serwisów cerkiew.pl i orthphoto.net) oraz parafia prawosławna w Brukseli z proboszczem, o. Pawłem Cechą na czele. Organizacja całego przedsięwiziecia była także możliwa dzięki nieocenionej pomocy Kanclerza Akademii Supraskiej, o. Jarosława Jóźwika.

Obóz "Duchowe okno na kraj - ojczyzna obrazem i piórem poznana" odbył się dzięki dofinansowaniu przez Senat RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią.