polska: Święto parafialne w Biłgoraju
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto parafialne w Biłgoraju

ks. Jarosław Szczur, 03 maja 2023

29 kwietnia br. w parafii prawosławnej w Biłgoraju odbyły się uroczystości liturgiczne ku czci św. Jerzego Zwycięzcy. Św. Liturgii przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel.

Biłgorajskie świętowanie rozpoczęło się nabożeństwem całonocnego czuwania, które wspólnie celebrowali: ks. mitrat Włodzimierz Klimiuk, ks. mitrat Petro Babjak, ks. prot. Jarosław Szczur, ks. Korneliusz Wilkiel oraz diakon Roman Kalitan.

Przed św. Liturgią arcybiskupa witały kolejno:dzieci, starosta cerkiewny Andrzej Klimiuk oraz biłgorajski proboszcz ks. Korneliusz Wilkiel.

Przy okazji tegorocznych uroczystości składano szczególne dziękczynienie Bogu za pięciolecie od momentu poświęcenia biłgorajskiej świątyni. Podniosłemu wydarzeniu mającemu miejsce 4 listopada 2018 roku przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa, w asyście arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla oraz arcybiskupa przemyskiego i gorlickiego Paisjusza.

Podczas św. Liturgii, decyzją Soboru Biskupów PAKP, arcybiskup Abel podniósł do godności protojereja miejscowego proboszcza ks. Korneliusza Wilkiela.

Po ewangelicznym czytaniu okolicznościowe słowo wygłosił ks. Jarosław Szczur z Chełma. Duchowny zwrócił uwagę na potrzebę odpowiedzialności i pielęgnowania twardej decyzji pójścia za Chrystusem. Droga ewangelicznego życia opiera się na wyborach miłości, dobra, cnót i życia w paschalnej radości. Idźmy za przykładem św. Jerzego, którego decyzje, pomimo wysokich stanowisk świeckich, były wyborami opartymi na tym, co duchowe i niebiańskie – podkreślił kaznodzieja.

Podczas nabożeństw śpiewał chór parafialny pod kierownictwem matuszki Marii Kalita.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Janusz Rosłan, burmistrz miasta Biłgoraja wraz z zastępcą Jarosławem Bondyra, ks. Łukasz Duda, wikariusz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał władyka Abel. Hierarcha podkreślił znaczenie paschalnej radości w życiu prawosławnego chrześcijanina. Wszystko, co jest istotne w prawosławnej wierze, zawiera się w dwóch słowach, które są nieodłącznym elementem duchowego życia. Są to słowa paschalnego pozdrowienia: Chrystus Zmartwychwstał! Zaiste Zmartwychwstał! – zaznaczył władyka Abel.

Hierarcha podziękował oficjalnym gościom, radzie parafialnej oraz wszystkim uczestnikom wydarzenia za wspólną modlitwę i duchową łączność. Szczególne słowa dziękczynienia skierowane zostały do proboszcza ks. Korneliusza, który od dziewięciu lat pełni posługę duszpasterską na biłgorajskiej ziemi.

Cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju jest pomnikiem pamięci akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu z 1938 roku.

 Fot. Andrzej Wilkiel