polska: Święto Antypaschy na warszawskiej Woli
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto Antypaschy na warszawskiej Woli

26 kwietnia 2023

Pascha to najważniejsze święto w roku, dlatego teksty liturgiczne nazywają ten dzień świętem świąt. Blask tej cudownej i wielkiej nocy emanuje na kolejne czterdzieści dni kalendarza cerkiewnego, co nazywamy okresem paschalnym. W tym czasie pozdrawiamy się radosnymi słowami: Chrystus zmartwychwstał; Zaprawdę zmartwychwstał!

Druga niedziela po Wielkanocy, czyli Antypascha, to skierowanie duchowego wzroku wiernych na postać św. apostoła Tomasza, który wzbudza refleksję na temat wiary, tego, jak bardzo musimy pracować, aby nie stracić Bożego daru w glinianych naczyniach. Gdy z Tomaszem naprawdę uwierzymy, to razem z nim wyznamy: Pan mój i Bóg mój!

Ten dzień to także święto parafii św. Jana Klimaka w Warszawie. Radość święta rozpoczęto od całonocnego czuwania w sobotę 22 kwietnia. Następnego dnia odbyły się świąteczne św. Liturgie o godz. 7.00 oraz 9.45. Zarówno wieczornemu nabożeństwu, jak i głównej św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz w asyście warszawskiego duchowieństwa. Pośród wiernych obecny był Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Homilię wygłosił ks. mitrat Grzegorz Misijuk, proboszcz parafii św. Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku, który zwrócił uwagę wiernych na fenomen bliskości cudów w naszym życiu i jednoczesne niedowiarstwo, które często pojawia się w naszych sercach.

Podczas św. Liturgii, decyzją Soboru Biskupów PAKP, arcybiskup Grzegorz nagrodził miejscowe duchowieństwo nagrodami z okazji święta Paschy.

Zgodnie z tradycją, po Liturgii miała miejsce procesja paschalna, poprzedzona panichidą i modlitwą za zmarłych. Poświęcono groby hierarchów, duchownych, żołnierzy i wiernych spoczywających na wolskim cmentarzu. Na zakończenie wierni otrzymali cząstkę artosa – chleba święconego w noc paschalną, nawiązującego do starożytnej apostolskiej tradycji, kiedy podczas wspólnej modlitwy wspominano Mistyczną Wieczerzę i przyjmowano św. Eucharystię. Przygotowując posiłek, apostołowie zostawiali pierwsze miejsce przy stole niewidzialnie obecnemu Panu, kładąc chleb na tym miejscu.

Na zakończenie Jego Ekscelencja zwrócił się do wszystkich zebranych, przypominając słowa Psalmisty: jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem, jest to jak wyborny olejek na głowie, który spływa na brodę (Ps 133). Proboszcz parafii ks. Adam Misijuk podziękował hierarsze za obecność i modlitwę, wszystkim zebranym za uczestnictwo w tym uroczystym i podniosłym dniu, a także duchowieństwu i prof. Włodzimierzowi Wołosiukowi wraz z parafialnym chórem za natchniony śpiew.

ks. Remigiusz Sosnowy
zdjęcia: Konstanty Mizger, Łukasz Troc

za: orthodox.pl