21 lat cerkiew.pl

Jakub Oniszczuk, 15 kwietnia 2023

CERKIEW.PL uruchomiono na Paschę 2002 roku. Mija więc już 21 lat jego funkcjonowania.

Obecnie, każdego dnia, nasz serwis odwiedzają prawie 3 tysiące osób, co przekłada się na ponad 30 tysięcy użytkowników miesięcznie, a w skali roku 200 tysięcy użytkowników i aż 2 miliony wyświetleń.
Odwiedzają nas użytkownicy z niemal całego świata. W ostatnim roku odnotowaliśmy wizyty ze 120 krajów, a ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Norwegii, Ukrainy, Szwecji i Belgii nasz serwis odwiedzało po więcej niż 1000 osób.

Głównym działem serwisu jest „publicystyka”. Do rozpalonego w nas ognia wiary trzeba nieustannie dorzucać, przede wszystkim uczestnicząc w życiu Cerkwi i jej sakramentach. Dodatkowo pożyteczna jest również duchowa lektura Pisma Świętego, żywotów świętych, Ojców Kościoła czy innych pobożnych tekstów. Z tego powodu stworzyliśmy i rozwijamy aplikację kalendarz.cerkiew.pl i wydaliśmy „Czytania Liturgiczne 2023”. Chcieliśmy bowiem wszystkim umożliwić i maksymalnie ułatwić codzienną lekturę Pisma Świętego. W serwisie publikujemy też różne teksty o duchowości, nauczaniu i historii Cerkwi, czasami dość poważne i trudne, czasami proste i przystępne dla każdego, tak żeby ten tlący się w nas płomień podtrzymać - czasem chociaż chrustem, bo gdy nie znajdujemy w sobie sił nawet na krótką lekturę, po wejściu na cerkiew.pl możemy zawsze zobaczyć przynajmniej losowy cytat i w nim spróbować znaleźć dla siebie pociechę i inspirację.

Co do statystyk, przez ostatni rok w dziale publicystyka opublikowaliśmy łącznie około 1600 stron tekstu. Dodatkowo 380 pytań i odpowiedzi.

W dziale aktualności staramy się informować o życiu naszej Cerkwi i promować dobre inicjatywy. Zamieściliśmy około 350 artykułów z relacjami z różnych świąt i innych inicjatyw. Opublikowaliśmy również 260 ogłoszeń i zapowiedzi wydarzeń.

W serwisie cerkiew.pl przeprowadziliśmy również transmisje kilku ważnych wydarzeń w życiu naszej Cerkwi: Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Unia Brzeska” w Lublinie i Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu.

Starając się na co dzień pokazywać piękno Prawosławia, stworzyliśmy również w ostatnim roku serię krótkich filmów o pięciu cerkwiach na Podlasiu, skupiających się głównie na programach ikonograficznych ich wnętrz.Serię "Kolorowa Kontemplacja" można obejrzeć tutaj: cerkiew.pl/kontemplacja

Filmy, opublikowane w serwisie Facebook, dotarły do średnio 56 tysięcy odbiorców i łącznie wyświetlono je 360 tysięcy razy. Dostępne są również w serwisie YouTube, choć tam zyskały mniejszą popularność.

Serwis zmienia się i rozwija wraz ze zmianami w gronie redakcji, dlatego zachęcamy do zaangażowania się i dołączenia do nas. O ile mile widziane jest wsparcie fachowców w dziedzinach informatyki, grafiki, fotografii, filmu, wszelkich multimediów, socialmediów, tłumaczeń, redagowania tekstów itd., to równie przydatna będzie pomoc również osób bez jakiś specjalnych kwalifikacji. Zaangażować się można zarówno deklarując chęć poświęcenia na współpracę kilku godzin tygodniowo, jak i kilku godzin miesięcznie.

Innym prostym sposobem na wsparcie funkcjonowania naszego serwisu jest przekazanie nam darowizny czy też dołączenie do grona „przyjaciół cerkiew.pl” i ustawienie stałego polecenia zapłaty na dowolną kwotę na nasze konto.

Przez ponad 2 lata trwania akcji „Zostań przyjacielem cerkiew.pl” wsparło nas 60 osób. Większość przekazała jednorazową darowiznę, ale spore grono wspiera nas również co miesiąc, za co z całego serca dziękujemy, bo bieżące utrzymanie serwisu opiera się właśnie na wpłatach od naszych czytelników. W ramach akcji, od stycznia 2021 roku łącznie uzbieraliśmy 15 tysięcy złotych.

Dołączyć do akcji można ustawiając stałe polecenie zapłaty na konto:
Stowarzyszenie Orthnet
96 1240 5211 1111 0010 4608 9158
Z dopiskiem: "przyjaciel cerkiew.pl"

redaktor naczelny
Jakub Oniszczuk