świat: Muzyka cerkiewna w damasceńskiej operze

Muzyka cerkiewna w damasceńskiej operze

Dominika Kovačević, 29 lutego 2016

Już po raz trzeci w głównej auli opery w Damaszku odbył się koncert muzyki cerkiewnej i utworów nią inspirowanych pt. „Echa Antiochii”. Inicjatywa mogła zostać zrealizowana dzięki syryjskim władzom i błogosławieństwu prawosławnego patriarchy Antiochii Jana X.

W wieczór koncertu, 5 lutego, hymny i pieśni wyśpiewywał prawosławny chór z Damaszku „Al-Kanara Ar-Ruhijja” (arab. „Duchowa lira”) pod dyrekcją ks. diakona Melecjusza Szatahiego, przy akompaniamencie orkiestry „Orfeusz” pod batutą Andrzeja Al-Ma’luliego.

Sala wypełniła się słuchaczami, wśród których nie zabrakło oficjalnych gości, w tym syryjskich ministrów: turystyki Baszara Jazidżiego (który jest chrześcijaninem), spraw społecznych Rimy Qadiri oraz środowiska Naziry Sarkis (która jest chrześcijanką), a także prawosławnych biskupów metropolii Damaszku. Obecni byli ponadto niektórzy posłowie oraz działacze poszczególnych instytucji i stowarzyszeń.

Na koniec kilka słów w imieniu patriarchy wygłosił władyka Efrem; podkreślił on, iż takie wydarzenia, jak ten, koncert pomagają Syryjczykom trwać i żyć w Światłości, mimo mroków obecnych dni – wojny domowej trawiącej dużą część kraju już piąty rok. Hierarcha także zaznaczył, iż koncert ma przypominać o tym, iż religijna muzyka bizantyjska – stosowana po dziś dzień w wielu Cerkwiach lokalnych na całym świecie – ma korzenie w syryjskiej ziemi, zwłaszcza w Damaszku, skąd pochodził jeden z największych cerkiewnych hymnografów: św. Jan Damasceński.

Krótki reportaż syryjskiej telewizji (na początku można usłyszeć Stichery Paschy)

Na podstawie: antiochpatriarchate.org