Wielkopostne rekolekcje dekanatu narewskiego

03 kwietnia 2023

W dniu 31 marca 2023 roku w Parafii Prawosławnej pw. św. ap. Jakuba syna Alfeusza w Łosince miały miejsce wielkopostne rekolekcje duchowieństwa Dekanatu Narewskiego.

Od wczesnych godzin porannych duchowni przystępowali do sakramentu spowiedzi. Spowiadał ks. mitrat Eugeniusz Kosakowski. O godz. 9.00 rozpoczęła się św. Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, której przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł. Okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz parafii prawosławnej w Trześciance, ks. prot. Marek Wasilewski. Kaznodzieja przypomniał zebranym o konieczności uczestniczenia w życiu sakramentalnym Cerkwi. Poprzez spowiedź i św. Eucharystię przygotowujemy się duchowo do nadchodzącego święta Zmartwychwstania Chrystusa, by z czystym sercem móc je odpowiednio przeżywać.

Po przyjęciu św. Eucharystii i zakończeniu św. Liturgii odczytano modlitwy dziękczynne. Następnie do duchownych i zebranych wiernych zwrócił się biskup Paweł, który podkreślił, że radosne przeżywanie Zmartwychwstania Pańskiego jest możliwe, gdy uświadomimy sobie swoje przewinienia i szczerze będziemy za nie żałować. Jego Ekscelencja podziękował spowiednikowi ks. Eugeniuszowi Kosakowskiemu, a także wszystkim duchownym i wiernym, życząc wszystkim spokojnych i błogosławionych świąt.

Następnie biskup Paweł wraz z ks. dziekanem Michałem Dudiczem i duchowieństwem udali się na stary cmentarz parafii narewskiej. Tam biskup Paweł zapoznał się z remontem kapliczki, która została wybudowana na miejscu zabytkowej cerkwi pw. Kazańskiej Ikony Bogurodzicy.

tekst i zdjęcia: ks. Bogumił Korniluk

za: orthodox.pl