polska: Rozpoczęła się historyczna wizyta patriarchy Antiochii

Rozpoczęła się historyczna wizyta patriarchy Antiochii

ks. Doroteusz Sawicki, 16 sierpnia 2016

We wtorek 16 sierpnia rozpoczęła się siedmiodniowa wizyta w naszej Cerkwi delegacji Patriarchatu Antiocheńskiego – trzeciego Kościoła w honorowym dyptyku Rodziny Prawosławnych Cerkwi Lokalnych. Przewodniczy jej Zwierzchnik Patriarchatu Jego Świątobliwość Jan X.

Towarzysza u: Jego Ekscelencja Metropolita Wysp Brytyjskich i Irlandii Silouan, Jego Ekscelencja Biskup Kosta, Przełożony Stauropigialnego Monasteru Św. Eliasza, ks. Archimandryta Parfeniusz Allati, diakon Józef Shattahi, diakon Jerzy Yaacoub oraz dwaj dziennikarze Lea Adel i Husam Alibi.

Wizyta rozpoczęła się powitaniem czcigodnych gości (ok. godz. 7.00) na płycie warszawskiego lotniska Okęcie przez Jego Eminencję Metropolitę Sawę oraz Jego Ekscelencję Biskupa Siemiatyckiego Jerzego. O godz. 10.45 antiocheńskich gości powitano w Warszawskiej Katedrze Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny. Dzieci przywitały hierarchów kwiatami, a starosta, p. Mikołaj Wawryszewicz tradycyjnym chlebem i solą. U drzwi świątyni zgromadziło się warszawskie duchowieństwo na czele z dziekanem warszawskim ks. protoprezbiterem Anatolem Szydłowskim.

W katedrze Jego Świątobliwość Patriarcha Jan odprawił krótką litję, podczas której wznoszono modlitwy za wiernych obu naszych Kościołów, za nasze Ojczyzny, za pokój, tolerancję i wolność religijną, której tak często brakuje we współczesnym świecie. Podobne treści znalazły się w powitalnym słowie Jego Eminencji  Metropolity Sawy. Hierarcha przypomniał historyczne związki pomiędzy Kościołami Polski i Syrii jeszcze z czasów Metropolity Dionizego (Waledyńskiego). Podkreślił świętość i męczeństwo antiocheńskiego narodu/wiernych, jego oddanie Bogu i miłość wobec wszystkich Bożych dzieci nawet w tych trudnych czasach, które współcześnie doświadczają Patriarchat. Zapewnił o modlitwach naszych wiernych w intencji pokoju w Syrii i religijnej wolności wszystkich za wiarę uciskanych. Na koniec życzył przybyłym gościom miłego pobytu. Na znak tych ciepłych uczuć metropolita wręczył patriarsze ikonę patronki warszawskiej katedry Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny.

Wystąpienie patriarchy Jana pełne było ciepła i serdeczności. Hierarcha podziękował za miłe przyjęcie, które jest obrazem tego co „polscy prawosławni” noszą w swych sercach. Wszyscy powołani jesteśmy bowiem by nosić w nich obraz naszego Stwórcy, być księgą, w której Pan zapisuje słowa swej miłości i uświęcenia. Dobrze jest gdy możemy Go odnaleźć również w sercu swego brata. Jego Świątobliwość dodał, że przybywając z ziemi wielkich świętych, z patriarchatu ogromnej tradycji i duchowego bogactwa, przybywa jednocześnie z ziem smaganych niepokojami i rozdarciem, ziemi zranionej, ziemi Aleppo, która od trzech lat czeka na powrót porwanych biskupów. Wszystkie te niepokoje i bóle patriarcha składa dziś u stóp Chrystusowego Krzyża.

Po złożeniu pamiątkowego wpisu w Św. Ewangelii Jego Świątobliwość udał się do gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ul. Miodowa 21), gdzie nastąpiło publiczne nadanie Patriarsze doktoratu Honoris Causa.

W kolejnych dniach Patriarcha odwiedzi liczne parafie i monastery naszej Cerkwi oraz weźmie udział w uroczystościach Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce (18-19.08.):
– 16-17 sierpnia: oficjalne wizyty w Warszawie, w tym: u Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy, w ambasadach Syrii i Libanu;
– 18 sierpnia: wizyta w Lublinie, Obozie Koncentracyjnym na Majdanku, Monasterze Św. Onufrego w Jabłecznej i świąteczne wieczorne nabożeństwo w Klasztorze Św. Marty i Marii na Św. Górze Grabarce;
– 19 sierpnia: Św. Liturgia na Świetej Górze Grabarce, w godzinach wieczornych wizyta w Hajnówce;
– 20 sierpnia: wizyty w Białowieży, Bielsku Podlaskim, Monasterze Św. Gabriela w Zwierkach;
– 21 sierpnia: Św. Liturgia w katedrze Św. Ducha w Białymstoku oraz wizyty w białostockich parafiach;
– 22 sierpnia: wizyta w Monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, odjazd do Warszawy i powrót do Syrii;

Tegoroczna wizyta Jego Świątobliwości Patriarchy Antiochii i całego Wschodu ma wymiar historyczny. Jest pierwszą w naszych dziejach. W 1913 r. święceniom biskupim naszego późniejszego Zwierzchnika Metropolity Dionizego, w Ławrze Poczajowskiej, przewodniczył antiocheński biskup Grzegorz VII (w 1925 r. już jako Zwierzchnik Patriarchatu zaakceptuje naszą autokefalię, a w 1927 przyjmie w Damaszku Metropolitę Dionizego).

Patriarcha Jan X (Juhanna Yazigi) pochodzi z pobożnej, sześcioosobowej, prawosławnej rodziny z syryjskiej Latakii – ur. w 1955 r. Jego brat Paweł (imię zakonne), również jest prawosławnym biskupem (został porwania gdy próbował negocjować uwolnienie porwanych księży, jego los nadal jest nieznany). Patriarcha zdobył wszechstronne, świeckie i teologiczne wykształcenie. Jest absolwentem Uniwersytetu w Tiszrin na kierunku inżynieria lądowa i budownictwo oraz Instytutu św. Jana Damasceńskiego na Uniwersytecie w Balamand z zakresu teologii prawosławnej.

W 1979 r. przyjmuje mnisze postrzyżyny i zostaje wyświęcony na diakona. Cztery lata później, w 1983, przyjmuje święcenia kapłańskie. Powierzano mu różne funkcje w Kościele, od administracyjnych, przez duszpasterskie do misyjnych. Jednocześnie kontynuuje studia teologiczne. W 1988 r. na Uniwersytecie w greckich Salonikach broni rozprawę doktorską poświęconą zagadnieniu chrztu świętego. Specjalizuje się w liturgice i śpiewie cerkiewnym (w 1981 ukończył w Salonikach studia w zakresie muzyki liturgicznej).

Jeszcze w trakcie studiów zostaje wykładowcą liturgiki (1981 r.), a od 1988 r. dziekanem Instytuty Teologicznego Św. Jana Damasceńskiego. W 2001 r. został przełożonym monasteru Matki Bożej w Balamand (w randze ihumena).

W 1995 r. został wyświęcony na biskupa Pyrgau, wikariusza Patriarchy Antiocheńskiego. W 1998 r. został ordynariuszem antiocheńskiej diecezji Europy Zachodniej i Środkowej. Od roku 2008 r. metropolitą tejże diecezji.

17 grudnia 2012, po śmierci patriarchy Ignacego IV, decyzją lokalnego soboru biskupów został wybrany nowym – 158, Patriarchą Antiocheńskim i całego Wschodu. Uroczysta intronizacja odbyła się 10 lutego 2013 w katedrze Św. Krzyża w Damaszku.

fot. ks. Mirosław Lewczak

za: orthodox.pl

Więcej na temat Patriarchatu Antiocheńskiego można przeczytać w dziale publicystyka:
Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 1 – wierni, język
Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 2 – organizacje; diecezje poza Syrią i Libanem
Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 3 – Liban
Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 4 (ostatnia) – Syria