polska: Wielkopostne rekolekcje dekanatu kleszczelowskiego

Wielkopostne rekolekcje dekanatu kleszczelowskiego

31 marca 2023

Z błogosławieństwa Jego Eminencji metropolity Sawy, w dniu 30 marca 2023 r. w parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Werstoku odbyły się rekolekcje wielkopostne duchowieństwa Dekanatu Kleszczelowskiego Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

O godz. 7.30 w miejscowej świątyni zebrali się duchowni, by przystąpić do sakramentu spowiedzi. W czasie odprawiania godzin kanonicznych, spowiednik okręgu ks. mitrat Andrzej Jakimiuk wysłuchiwał spowiedzi duchownych.

Świętej Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów przewodniczył Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz. Rekolekcje duchowieństwa stały się przyczynkiem do rekolekcji tutejszych parafian, których zebrała się pokaźna grupa.

Kazanie wygłosił ks. Igor Ostapkowicz, proboszcz parafii w Zubaczach, w którym nawiązał do znaczenia postu przypominając przykład samego Zbawiciela. Duchowny podkreślił ścisły związek modlitwy, dobrych uczynków i postu, który za Świętymi Ojcami nazywany jest wiosną duszy.

Śpiewał chór parafialny pod dyrygenturą Ewy Surel.

Na koniec św. Liturgii Jego Ekscelencja podziękował duchowieństwu i wiernym za jedność w św. Eucharystii. Hierarcha odniósł się do sakramentu spowiedzi i św. Eucharystii i ich znaczenia w kontekście zbliżającego się święta Zmartwychwstania Pańskiego. Wiele uwagi poświęcono służbie kapłana, problemom mogącym pojawiać się w trakcie jej pełnienia zaznaczając, że nieczysty duch wkracza w najmniej spodziewanym momencie. Nie należy z tego powodu rozpaczać, gdyż Chrystus jest zawsze z nami. Nawiązując do złożonych czasów w jakich obecnie znajduje się ludzkość, biskup Warsonofiusz wspomniał, że nie ma na ziemi człowieka, który nie odróżniałby dobra od zła, a każdy prawosławny winien wznosić się do Boga poprzez sakramenty.

Na zakończenie podziękowania w imieniu zebranych i własnym w kierunku Jego Ekscelencji skierował dziekan okręgu kleszczelowskiego, dziękując za przybycie na rekolekcje i pouczające słowa.

Po św. Liturgii odbył się wspólny posiłek w starej plebani.

Ksenia Kuczyńska
zdjęcia: ks. Paweł Kuczyński, protodiakon Mirosław Demczuk

za: orthodox.pl