polska: Nowość wydawnicza: Filokalia, tom 1 (przedsprzedaż)

Nowość wydawnicza: Filokalia, tom 1 (przedsprzedaż)

27 marca 2023

Pierwszy polski przekład „Filokalii”, antologii pism duchowych (IV–XVII w.), wydanej w Wenecji w 1782 r.

Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec podjęło się wysiłku wydania „Filokalii”, czyli największego zbioru tekstów z duchowości chrześcijańskiej. Cała „Filokalia” obejmuje pięć tomów. W najbliższym czasie opublikowany zostanie pierwszy tom (druga połowa kwietnia 2023 r.).

Czym w ogóle jest „Filokalia”?
To największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje teksty z kilkudziesięciu pism blisko 40 autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest ich wyborem. Możemy powiedzieć, że jest to wybór najpiękniejszych pism. Samo słowo „filokalia” znaczy bowiem „umiłowanie tego, co piękne”. Gdy ten termin odnosimy do książki przyjmuje znaczenie „antologii”, czyli zbioru wybranych części. Pierwsze wydanie „Filokalii” powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura „Filokalii” ma dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego.

W związku z wydaniem pierwszego tomu „Filokalii” przez Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, powstała nowa strona internetowa o tej publikacji: filokalia.pl. Znajdziecie tam podstawowe informacje o projekcie „Filokalia”.

Nie chcemy jednak zatrzymać się tylko na samym wydaniu „Filokalii”. Mamy pragnienie przybliżać jej teologię i treść szerszemu gronu Czytelników. W tym celu będą organizowane różne wydarzenia, aby przedstawiać wszystkim zainteresowanym duchowość „Filokalii”. Jednym z nich będzie możliwość zapisania się na newsletter, poprzez który będzie można być na bieżąco ze wszystkimi potrzebnymi informacjami (szczegóły na stronie filokalia.pl). Polecamy również uwadze stronę „Filokalia.pl” na Facebooku.

„Filokalia” to szkoła duchowości, modlitwy i teologii. Jeśli chcesz poważnie traktować życie duchowe, to „Filokalia” jest dla Ciebie. Jeśli chcesz budować swoją wiarę w oparciu o solidną duchowość, sprawdzoną przez wieki, to „Filokalia” jest dla Ciebie. Jeśli chcesz się nauczyć nowej formy modlitwy; modlitwy, na której nie musisz już myśleć, analizować i roztrząsać wielu spraw bez końca, ale po prostu być w obecności Boga, to „Filokalia” da Ci możliwość poznania modlitwy kontemplacyjnej. Jeśli w końcu chcesz coś dla siebie zrobić, coś zmienić na lepsze w swoim życiu, czegoś nowego się dowiedzieć, to „Filokalia” jest dla Ciebie.

za: materiały prasowe wydawcy