polska: Wspólna modlitwa w Mostowlanach

Wspólna modlitwa w Mostowlanach

Radosław Kulesza, 15 marca 2023

12 marca w parafii prawosławnej św. Apostoła Jana Teologa w Mostowlanach po raz pierwszy miała miejsce wspólna modlitwa parafian oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, pełniących służbę na granicy państwowej.
 
Niedzielne nabożeństwo sprawował ks. ppor. dr Paweł Filinowicz – prawosławny kapelan 14. Batalionu Lekkiej Piechoty w Hajnówce. W swoim kazaniu nawiązał do postaci św. Grzegorza Palamasa, którego pamięć Cerkiew prawosławna czci w drugą niedzielę Wielkiego Postu. Odniósł się również do żołnierzy, którzy od dłuższego czasu stacjonują na terenie przygranicznej parafii w Mostowlanach, broniąc granic naszej ojczyzny.

Podczas Boskiej Liturgii wznoszono żarliwe modlitwy o pokój na Ukrainie, a także o szybki powrót do zdrowia Metropolity Warszawskiego i Całej Polski Sawy oraz przebywającego w szpitalu ks. Sławomira Jakimiuka, proboszcza parafii w Mostowlanach.

Wspólna Boska Liturgia dla żołnierzy odprawiona została z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego oraz JE Najprzewielebniejszego Jerzego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego.

W nabożeństwie uczestniczyli również nasi bracia, żołnierze wyznania rzymskokatolickiego, którym po zakończeniu Boskiej Liturgii ks. Paweł opowiedział o prawosławiu i tradycjach terenów przygranicznych. Obecny był również Wójt Gminy Gródek Wiesław Kulesza. Wszyscy zebrani wyrazili wspólną chęć kontynuowania nabożeństw dla żołnierzy w cerkwi w Mostowlanach w przyszłości.

Fotografie: autor