Nowa płyta Zespołu Muzyki Cerkiewnej "Varslavia"

27 lutego 2023

Nowa płyta Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Varslavia”

26 lutego, nakładem wydawnictwa DUX Recording Producers, ukazała się płyta Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” - Głos płaczu mego.

Głos płaczu mego jest wędrówką przez Wielki Post w tradycji prawosławnej. Na płycie usłyszymy pieśni i hymny okresu wiosny duchowej – począwszy od niedziel przygotowawczych do Wielkiego Postu, aż po Wielką Sobotę. Zarówno w warstwie lirycznej jak i muzycznej oddają skomplikowaną strukturę przeżyć człowieka oczekującego na Zmartwychwstanie.

Album stanowi próbę opowieści o uniwersalnej drodze pokajania. Temu procesowi nierzadko towarzyszą łzy. Konotują one nie tylko smutek, ale też radość: przemiany, przebaczenia, uświadomienia sobie ogromu miłości, którą obdarzony jest przez Boga człowiek. Płacz oznacza poruszenie duszy, oczyszczenie i autentyczne przebudzenie do zmian. Towarzysząca łzom refleksja unaocznia ludzką słabość i pokorę pragnienia, by Bóg usłyszał – głos płaczu.

Pośród prezentowanych na płycie utworów znajdują się kompozycje twórców polskich, ukraińskich, serbskich i rosyjskich, jak i samych członków zespołu. Usłyszymy także partie solowe i pieśni wykonywane przez oddzielnie żeńską i męską część składu.

Wydawnictwo jest zwieńczeniem kilku ostatnich lat twórczych Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Varslavia”.

Album dostępny jest w parafiach, których listę publikujemy poniżej oraz w sprzedaży internetowej na: varslavia.pl/sklep

Sponsorzy i patroni medialni:
Centrum Kultury Prawosławnej im. świętych Cyryla i Metodego w Warszawie
Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń
Stowarzyszenie Bractwo Świętego Ognia
Radio Orthodoxia
Przegląd Prawosławny
cerkiew.pl

Grafika: Paweł Iwaniuk