Nasza wielkopostna podróż

o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak), 24 lutego 2023

„O Panie, kiedy zaczynamy ten święty okres Wielkiego Postu i kiedy staramy się odkryć Cię na nowo, pomóż nam uczynić miłymi Tobie modlitwy naszych serc, myśli naszych umysłów, słowa naszych ust i nasze codzienne działania. Pomóż nam szczerze walczyć o utrzymanie w tym okresie Świętego Postu poważnego pragnienia zbliżenia się do Ciebie i doświadczenia radości i nadziei Twojego Zmartwychwstania w nowy, wspaniały sposób”.

Jako prawosławni przygotowujemy się do wejścia w najświętszy okres roku - Wielki Post. Dla każdego prawdziwego wierzącego ten okres to czas, w którym staramy się dołożyć dodatkowych starań w naszej duchowej walce i dyscyplinie. Oczywiście każdego dnia powinniśmy się modlić, czytać Biblię, starać się wzrastać duchowo, czynić dobre uczynki miłości i dawać światu wokół nas świadectwo o Chrystusie. Kościół jednak dobrze rozumie cykle życia i wie, że wszyscy mamy wzloty i upadki, czasy duchowej wyżyny - i duchowej pustyni. Dlatego daje nam konkretne przypomnienia w kalendarzu cerkiewnym, aby pomóc nam skupić się i skierować nasze życie na prostą i wąską ścieżkę, która prowadzi do Królestwa Niebieskiego. Dlatego rok cerkiewny jest pełen postów poprzedzających święta, pełen przygotowań do nich.

Czysty poniedziałek to wyjątkowy dzień, który wyznacza początek naszej wielkopostnej drogi; przez następne siedem tygodni Kościół będzie wzywać wszystkich chrześcijan, aby podjęli próbę i rozwijali swoje życie duchowe. Przygotowujemy się do świętowania największego wydarzenia w historii świata. Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa było początkiem nowej nadziei i nowego życia dla całej ludzkości. Śmierć nie ma już ostatniego słowa w naszym życiu. Poprzez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, nasza własna śmierć staje się już tylko bramą do wiecznego zjednoczenia z Bogiem.

Jednak aby naprawdę uczcić to wspaniałe święto Paschy, musimy się przygotować. A jak się przygotowujemy? Przede wszystkim musimy skupić się na sprawach duchowych. Świecki świat, w którym żyjemy, często dominuje nad naszym czasem, naszą uwagą i naszym życiem, przytłacza nas sprawami doczesnymi i materialnymi, tym, co jest tu i teraz. Ten święty okres zmusza nas do oderwania się od naszego „normalnego”, świeckiego stylu życia i przypomina nam, abyśmy skoncentrowali się na tym, co w życiu najważniejsze i kluczowe, na tym, co powinno stać się naszą nową normalnością.

Zaczynamy tę reorientację w kierunku Boga, najpierw tworząc czas w naszych napiętych harmonogramach i robiąc miejsce, aby Duch Święty przyszedł i zamieszkał w nas. Nie jest to łatwe. Oznacza to, że musimy zmienić nasze typowe, napięte harmonogramy. Spowolnić tempo naszego życia i ograniczyć zwykłe formy rozrywki. Odłożyć telefony, pościć od mediów społecznościowych i na nowo oceniać wszystko, co zajmuje nasz czas. To świadome robienie miejsca w naszych kalendarzach, aby uczęszczać na więcej nabożeństw wielkopostnych, czytać duchowe i budujące książki, uczestniczyć w duchowych rekolekcjach i poddawać się pozytywnym, świętym i pobożnym wpływom. Wielki Post to czas, kiedy nasze codzienne i tygodniowe życie powinno się zmienić.

W tym okresie zmian możemy spróbować stworzyć sposoby, dzięki którym będziemy mogli stale łączyć się z Bogiem. Tutaj post odgrywa centralną rolę. Kiedy pościmy i jesteśmy głodni - lub gdy nie jemy pewnych pokarmów i pragniemy ich - pamiętamy, dlaczego pościmy i zwracamy naszą uwagę na Boga. W całej historii Kościoła nasi święci zawsze pokazywali nam, jak niezwykle ważnym narzędziem może być post, abyśmy stali się świadomi Boga. Dlaczego w tym roku nie miałbyś spróbować pościć poważniej niż w przeszłości?

Oczywiście post to tylko jeden aspekt naszej wielkopostnej podróży. Post ma wartość tylko wtedy, gdy towarzyszy mu modlitwa - zarówno osobista, jak i wspólnotowa poprzez nabożeństwa Kościoła. Przystąpienie do sakramentu spowiedzi może być oczyszczającą i kluczową formą modlitwy w tym okresie. Czy możesz zobowiązać się, że będziesz uczestniczyć w jednym, dodatkowym nabożeństwie w tygodniu w ciągu 40 dni Wielkiego Postu, a także pójść do spowiedzi przed końcem postu?

A wielkopostny czas jest kompletny, gdy dokonujesz aktów miłosierdzia i miłości. Świadomie staraj się pomagać potrzebującym, przekazując datki, poświęcając swój czas i służąc innym w jakiś sposób. Pomyśl o czymś, co możesz zrobić dla innych. Jeśli to możliwe, odwiedź kogoś będącego w potrzebie. Wykonaj anonimowy akt miłości. Rób więcej niż zwykle.

Nie możemy zbliżyć się do Boga bez ducha przebaczenia. Dlatego niedziela poprzedzająca Wielki Post nazywana jest Niedzielą Przebaczenia. Zdaję sobie sprawę, że jest to jedna z największych przeszkód dla niektórych ludzi, a jednak przebaczanie sobie nawzajem i poszukiwanie przebaczenia Bożego jest nieodzowne dla każdego, kto poważnie podąża ku naszemu Panu.

Modlę się, aby te następne tygodnie poprzedzające Paschę były duchowo budujące dla każdego z nas i pomogły nam wszystkim zbliżyć się do naszego Pana, Jezusa Chrystusa - i do siebie nawzajem.

o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak)

za: The Light

fotografia: levangabechava /orthphoto.net/