polska: Spotkanie Pańskie w Morochowie
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Spotkanie Pańskie w Morochowie

ks. mitrat Julian Felenczak, 17 lutego 2023

W dzień Spotkania Pańskiego Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paisjusz, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki, sprawował Św. Liturgię w cerkwi parafialnej w Morochowie.

Władyce asystowało duchowieństwo dekanatu sanockiego i protodiakon Antoni Jary.

U wejścia do morochowskiej cerkwi Arcypasterza witają słowami ukraińskiej poezji dzieci – przyszłość naszej Cerkwi. Rada Parafialna powitała Władykę chlebem i solą, prosząc o modlitwę o pokój całemu światu, a szczególnie Ukrainie.

Rozpoczęła się Św. Liturgia, podczas której modlitewnie śpiewał miejscowy chór pd. Imości Seweryny Felenczak. Z pouczającym kazaniem do wiernych zwrócił się ks. prot. Michał Konyk z Komańczy. Podczas Liturgii wzniesiono modlitwy o pokój w Ukrainie.

Na zakończenie świątecznej Liturgii Arcypasterz poświęcił świece gromniczne, po czym zwrócił się do wiernych z arcypasterskim pouczeniem, wkładając w serca zebranych wiarę, nadzieję i miłość, rozwiewające wszelkie zło nas otaczające i dające nadzieję na lepsze jutro pod omoforionem Przenajświętszej Bogurodzicy.

W nabożeństwie uczestniczyli zacni goście w osobach: Burmistrza Miasta i Gminy Zagórza, Wójta Gminy Komańcza, Dyrektora MGOKiS w Zagórzu, a także Przewodniczącej ZUwP o/sanockiego.

Po zakończeniu uroczystości liturgicznych wszyscy wierni wraz z gośćmi, duchowieństwem i Władyką udali się do wiejskiej świetlicy na wspólny poczęstunek. W trakcie obiadu zespół „Śpiwanka” z Mokrego pd. Marianny Jarej wykonał bukiet pieśni paraliturgicznych, ludowych i patriotycznych ze słowami podziękowania Arcybiskupowi Paisjuszowi za ojcowską opiekę i miłość do tradycji i kultury naszych ziem i narodu ukraińskiego. Koncert prowadziła Maria Biłas, przewodnicząca oddziału sanockiego ZUwP i parafianka cerkwi w Morochowie.

Zdjęcia: Danyło Ścibajło; Edward Mąka.