Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej

Aleksandra Rogoza, 14 lutego 2023

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, w dniach 10-12 lutego 2023 r. w Warszawie odbyły się obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Jego organizacji podjął się Zarząd Centralny BMP w Polsce we współpracy z Zarządem BMP Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Warszawską Metropolią Prawosławną, parafią prawosławną pw. Św. Jana Klimaka w Warszawie oraz Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. W tegorocznych obchodach ŚDMP wzięła udział rekordowa w porównaniu do poprzednich lat liczba osób - 360 uczestników, z czego 60 to goście z zagranicy. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Patronatem medialnym objęły je: Radio Orthodoxia, Radio Jard, serwis internetowy cerkiew.pl oraz TVP 3 Białystok.

Prawosławna młodzież rozpoczęła weekendowe obchody późnym popołudniem, w piątek 10 lutego, rejestracją i kwaterowaniem uczestników. Następnie uczestnicy wyruszyli autokarami na wieczór kulturalny, który odbył się w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Uczestnicy mogli obejrzeć spektakl "Droga do raju" w wykonaniu teatru "ZaTopieni w historii" oraz wysłuchać tradycyjnych pieśni ludowych w wykonaniu zespołu Żemerwa.

Sobotni poranek zaczął się od zwiedzania ciekawych miejsc na mapie Warszawy. Uczestnicy podzieleni na grupy mieli okazję zwiedzić m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego, Niewidzialną Wystawę, Zamek Królewski, Stare Miasto oraz przejechać się zabytkowym autobusem.

Po południu młodzież udała się na koncert zorganizowany przez Dzielnicę Wola w Warszawie, gdzie razem z mieszkańcami dzielnicy mogła wysłuchać chóru z Gruzji "Rikhi" oraz pobawić się na koncercie zespołu Enej. Po zakończonej części artystycznej uczestnicy wraz z duchowieństwem przejechali na salę konferencyjną, w której odbyło się spotkanie teologiczne w formie "100 pytań do...". Na początku spotkania głos zabrał Jego Ekscelencja Biskup Siemiatycki Warsonofiusz, który przybliżył uczestnikom znaczenie motta tegorocznych obchodów ŚDMP: "Gdzie bowiem jest dwóch lub trzech zgromadzonych w imię Moje, tam jestem pośród nich.". Każda chętna osoba miała możliwość zadania pytania, na które odpowiadali zaproszeni goście. Sobotnie modlitwy wieczorne odbyły się w cerkwi św. Jana Klimaka na Woli. Młodzież miała tam okazję zobaczyć wystawę ręczników ludowych, zorganizowaną w ramach projektu pt. "Chwalmy Boga Tradycjami Naszych Przodków".

Kulminacyjnym punktem obchodów Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej 2023 była niedzielna Boska Liturgia celebrowana przez Jego Eminencję, Wielce Błogosławionego Sawę, Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i Całej Polski, Ich Ekscelencje: Arcybiskupa Bielskiego Grzegorza, Biskupa Supraskiego Andrzeja oraz Biskupa Siemiatyckiego Warsonofiusza. Po nabożeństwie została wykonana pamiątkowa fotografia w cerkwi św. Sofii Mądrości Bożej. Na zakończenie młodzież, duchowieństwo oraz władycy udali się na wspólny obiad.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej 2023 składamy na ręce Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, ks.Adama Misijuka oraz duchowieństwa Parafii Prawosławnej św. Jana Klimaka na Woli, Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego, Burmistrza Dzielny Wola w Warszawie Pana Krzysztofa Strzałkowskiego, Nadleśnictwa Celestynów oraz wszystkich osób, urzędów, jak i instytucji włączonych w organizację tego wydarzenia.

Jesteśmy również niewymownie wdzięczni wszystkim naszym sponsorom, wśród których znalazły się firmy: Pronar oraz Arhelan.

Wyrazy wdzięczności kierujemy także do naszych patronów medialnych: Radia Orthodoxia, Radia JARD, portalu cerkiew.pl oraz TVP3 Białystok.

tekst: Aleksandra Rogoza

fot. Tomasz Grześ, Jakub Rybak